Ratuj Głuszca
swiatlo

IBM informuje o dokonaniu ważnego przełomu na polu krzemowej nanofotoniki. Inżynierowie koncernu jako pierwsi na świecie zintegrowali na jednym kawałku różne podzespoły optyczne z obwodami elektrycznymi, wykorzystując przy tym technologie produkcyjne o rozdzielczości mniejszej niż 100 nanometrów.

To pozwoli nam na wprowadzenie krzemowej nanofotoniki do fabryk i będzie miało olbrzymi wpływ na wiele różnych dziedzin życia – mówi doktor John E. Kelly, jeden z wiceprezesów IBM Research. Światło stosowane jest obecnie do przesyłania danych na duże odległości, jednak specjaliści z wielu firm poszukują technologii, która umożliwiłaby zastosowanie impulsów światła wewnątrz komputerów. Obecnie za transport danych zarówno w domowych pecetach, laptopach jak i serwerach odpowiadają znacznie wolniejsze impulsy elektryczne.

Teraz specjaliści IBM-a pokazali, że krzemowa nanofotonika może trafić do komputerów. Zapewniają, że wystarczy standardową 90-nanometrową linię produkcyjną CMOS wzbogacić kilkoma nowymi urządzeniami, a będziemy mogli umieszać na pojedynczym krzemowym układzie liczne urządzenia do zwielokrotniania sygnałów świetlnych (WDM – Wavelength Division Multiplexing), modulatory i czujniki zintegrowane z obwodami elektrycznymi.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarzy: 2 w artykule: ”IBM integruje światło z prądem”

  1. [...] IBM informuje o dokonaniu ważnego przełomu na polu krzemowej nanofotoniki. Inżynierowie koncernu jako pierwsi na świecie zintegrowali na jednym kawałku 0  [...]

  2. nba 2k16 mtdb pisze:

    nba 2k16 mtdb…

    You’ve gotten superb stuff at this point.|…