Ratuj Głuszca
zwolnienie

Bloomberg donosi, że HP planuje zwolnienie nawet 25 000 pracowników. To 8% wszystkich zatrudnionych w firmie. Pracę straci m.in. 10 do 15 tysięcy osób z grupy usług dla przedsiębiorstw. Od pewnego czasu rentowność tego wydziału spada. Coraz mniej zysków przynosi też produkcja pecetów, gdyż klienci rezygnują z nich na rzecz tabletów. Z kolei do zmniejszenia się zainteresowania usługami IT przyczyniła się rosnąca popularność chmur obliczeniowych.

Taki rozwój sytuacji przewidywał na początku bieżącego miesiąca analityk Brian Marshall z ISI Group. Stwierdził on, że „Hewlett-Packard może podjąć trudną decyzję o redukcji zatrudnienia. To pozwoli firmie zainwestować w strategiczne wydziały, zapewniające większy wzrost“. Z wyliczeń Marshalla wynika, że zwolnienie 18 000 osób oznacza oszczędności rzędu 2 miliardów dolarów, a roczne zarobki akcjonariuszy wzrosną o 50 centów na akcję.

Anonimowe źródła, które poinformowały o możliwych zwolnieniach, mówią, że części zwolnionych osób HP wykupi wcześniejsze emerytury. HP wynajęło podobno firmę konsultingową McKinsey & Co. i wspólnie opracowują plan zwolnień.

Meg Whitman, która od września stoi na czele HP, oświadczyła, że połączy wydziały produkcji pecetów i drukarek, kończąc w ten sposób spekulacje na temat możliwego pozbycia się przez HP produkcji komputerów osobistych. Nowa pani prezes stwierdziła również, że HP zwiększy nakłady na prace badawczo-rozwojowe.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: ag
Tagi: ,

Komentarze wyłączone.