Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Dyski twarde na skutek bardzo szybkiego zwiększania ich pojemności napotkały na pewien poważny problem. Okazało się, że ich pojemność przekroczyła możliwości BIOSu zainstalowanego w płytach głównych, przez co komputery nie widzą dysków twardych większych niż 2TB. Z tego to powodu najnowszy dysk Hitachi, Deskstar 7K3000 3TB, mimo swej rekordowej pojemności, nie zawojuje na razie rynku.

Jeden z większych producentów dysków twardych, Hitachi, po cichu wprowadził na rynek dyski twarde o pojemności 3TB.

Model Desktar 7K3000 posiada aż pięć talerzy o pojemności 600GB, które wirują z prędkością 7200 obrotów na minutę.  Pamięć cache dysku wynosi 64MB, a komunikuje się z komputerem za pomocą wciąż świeżego interfejsu SATA 6Gbps. W porównaniu do poprzedniej generacji dysków nowy napęd ma być do 27% szybszy – maksymalny transfer wyniesie aż 145MB/s. Będzie to drugi na rynku HDD o tej pojemności – pierwszym był WD Caviar Green 3TB z czterema talerzami o pojemności 750GB. 

 

Powodem wstrzymywania się od oficjalnej premiery dysku może być fakt niewykrywania przez systemy Windows partycji o pojemności większej niż 2TB. Niestety, wraz z nowym napędem Hitachi nie będzie dołączany kontroler AHCI rozwiązujący ten problem. Obecnie jedynymi płytami niepotrzebującymi wyżej wymienionego kontrolera są te z następcą BIOSu – UEFI, który szerzej wkroczy na rynek wraz z pojawieniem się platformy Sandy Bridge Intela.

 

Cena Deskstara 7K3000 3TB nie została jeszcze podana do wiadomości, ale ma być niższa niż konkurencyjnego dysku firmy Western Digital o tej samej pojemności.

 

Źródło: Fudzilla

Komentarze wyłączone.