Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Dzięki wykorzystaniu nanoprzewodów grafenowych w procesorach możliwe będzie bezproblemowe uzyskanie częstotliwości ponad 1THz! Niestety, największym wrogiem tej rewolucji jest kosmicznie wysoka cena uruchomienia produkcji nanorurek grafenowych, mogąca w zarodku zabić ich potencjał.

Jeszcze niedawno IBM zaprezentował 100GHz procesor wykorzystujący grafen, jednak nie jest to nawet początek możliwości tego materiału. Dzięki wykorzystaniu całkiem innej technologii produkcji możliwe stało się osiągnięcie już teraz 300GHz, a w przyszłości nawet 1THz, jak pokazali badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. W przeciwieństwie do inżynierów z firmy IBM, podczas badań nad grafenem dostrzegli pewien problem w jego adaptacji do produkcji tranzystorów. Substancja ta pozwala na bardzo łatwy przepływ ładunku elektrycznego, jednak tradycyjna budowa tranzystora, w którym źródło, bramka i dren są metalowymi elektrodami, nie pozwala w pełni wykorzystać potencjału grafenu.

 

Badacze zmienili więc podejście do problemu. Do budowy bramki tranzystora użyto specjalnego nanoprzewodu wykonanego z krzemku kobaltu pokrytego cienką warstwą tlenku aluminium i zakończonego wyprowadzeniem ze stopu złota i tytanu. Z niego powstało także źródło i dren tranzystora. Całość okryto ochronną powłoką z platyny, łączącą się z grafenem. Pozwoliło to na całkowite wyeliminowanie niepożądanych wycieków prądu poza bramką skutkujących obniżeniem sprawności tranzystora.

 

Jedyne, co ogranicza prędkość tranzystora, to średnica nanoprzewodu, która przy taktowaniu 300GHz wynosiła 120nm. Zmniejszenie tej średnicy do około 50nm pozwoliłoby takim procesorom osiągnąć aż 1THz! Niestety, pomimo faktu, iż grafen pozwoliłby na stworzenie nanoprzewodów o średnicy zaledwie 1nm, nie można byłoby go zastosować w praktyce. Powód jest prosty – cena.

 

Procesory grafenowe wyprodukowane w tej technologii nie nadają się do produkcji masowej – ich metoda produkcji jest całkowicie odmienna od tranzystorów krzemowych, co wiązałoby się z ogromnymi kosztami wybudowania nowych fabryk wykorzystujących znacznie droższy i precyzyjny sprzęt, co jest nieopłacalne. Co ciekawe, rozwiązanie firmy IBM nie ma tej wady, gdyż zakłada po prostu wykorzystanie grafenu zamiast krzemu, w tradycyjnym procesie produkcji.

 

Źródło: Bit tech

Autor wpisu: pw

Jeden komentarz :) w artykule: ”Grafen zrewolucjonizuje procesory”

  1. NBA pisze:

    NBA…

    Simply wanted to say I am just ecstatic that i happened onto your web site!….