Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Premiera nowego systemu firmy Google stała się faktem – Chrome OS został po raz pierwszy pokazany i przetestowany. Nie wszystko działa (jeszcze) idealnie, jednak ziarno pożądania zostało zasiane, i kiełkować będzie do czasu rynkowej premiery.

Tak jak wspominaliśmy o tym kilka dni temu, Google przeprowadził dzisiaj pierwszą demonstrację możliwości swojego najnowszego system operacyjnego działającego w chmurze – Chrome OS.  Pierwszym co się rzucało w oczy była szybkość działania – Chrome OS nie tylko był bardzo responsywny, ale też wyjątkowo szybko wybudzał się z trybu uśpienia. Wszystkie dane są przetrzymywane i synchronizowane w chmurze, a te pozostające na dysku są domyślnie szyfrowane. Co ciekawe system ładowany jest na pamięć tylko do odczytu, co oznacza, iż w żaden sposób (nie licząc jailbreaka, który trafi do komputerów developerskich) nie możemy ingerować w system czy dostać się do cudzych plików. Oczywiście aktualizacje systemu będą pojawiać się, nawet dość często – co kilka tygodni – których zadaniem będzie dalsze zwiększanie szybkości systemu.

 

Co ważne w naszym kraju, gdzie dostęp do mobilnego Internetu nie jest nadal specjalnie popularny, tryb offline będzie – I działa wyśmienicie. Podczas pokazu pokazano pracę z plikami Google Docs, które synchronizowały się automatycznie po połączeniu do Internetu. To jednak nie będzie normą – większość aplikacji z Chrome Web Store wymagać będzie połączenia w siecią. Sieć Verizon wraz ze startem nowej platformy uruchomi usługę 3G, w której abonenci dostaną za darmo do wykorzystania pakiet 100MB miesięcznie na dwa lata, oraz dnia „nielimitowanego dostępu do sieci” za 9.99 dolara, bez żadnego podpisywania umowy.  Nie wiadomo czy w Polsce dostaniemy podobnie atrakcyjne oferty.

 

Jak na betę przystało nadal nie wszystko działa idealnie. Porty USB w prezentowanym urządzeniu były bezużyteczne, a niektóre drukarki nie będą działać ze względu na wprowadzenie usługi „Cloud Printer”, dzięki której wydrukujemy nasze pliki z któregokolwiek miejsca na świecie. Firmy Acer oraz Samsung zapowiedziały wprowadzenie na rynek netbooków z 10-calowymi ekranami oraz systemem Chrome OS w połowie przyszłego roku. Istnieje także specjalny model zwany Cr-48, który wyposażony został w 12-calowy ekran. Niestety, trafi on jedynie do developerów.

 

googlechromelaunch0629 Google zaprezentował światu Chrome OS

„pulpit” systemu Chrome OS

 

Czy system Google okaże się strzałem w dziesiątkę czy raczej w stopę? Jak na razie potencjał platformy Chrome OS jest duży, a jego sukces zależy w dużej mierze od developerów. Pamiętajmy, że Androidowi się udało.

 

Źródło:Engadget

Komentarze wyłączone.