Ratuj Głuszca
google-maps-webgl

Google Maps to światowy lider w dziedzinie kartografii. Posiada największą bazę map wszystkich zakątków świata, najnowsze zdjęcia satelitarne, wirtualne wycieczki i wiele innych ciekawych funkcji. Wszystko to co rozwijało Google od lat, stworzyło potężne narzędzie, z którego korzysta miliony ludzi na świecie.

Niestety w miarę rozwoju funkcjonalności i jakości prezentowanych treści zaczęła szwankować prędkość działania Google Maps. Na szczęście ten problem właśnie został rozwiązany, wraz z przepisaniem systemu w taki sposób aby mógł korzystać z nowej technologii – WebGL.

WebGL jest rozszerzeniem możliwości języka JavaScript, zapewniającym dostęp do trójwymiarowego API w przeglądarce internetowej. Aby móc go używać musicie posiadać 2 rzeczy. Pierwsza to zgodna z tym standardem karta graficzna. W praktyce oznacza to, że dowolna karta graficzna 3D montowana w komputerach lub laptopach kupionych w przeciągu ostatnich 3 lat będzie działać. Problemem mogą mieć posiadacze laptopów z wbudowaną kartą graficzną, która posiada bardzo okrojoną obsługę 3D. Niestety na takich laptopach nowa technologia nie będzie działać. Drugą rzeczą jest najnowsza wersja jednej z popularnych przeglądarek. WebGl wspierany jest przez Chrome 14.00, Firefox 3.7, Opera 11 oraz najnowsze Safari. Niestety dla użytkowników Internet Explorera nie mam dobrych wieści. Dopiero wersja 10 tej popularnej przeglądarki zyska wsparcie dla sprzętowej akceleracji przeglądania stron.

Tak więc, jeśli chcecie zobaczyć nową jakość zapraszam na stronę Google Maps. Jeśli twój komputer nie spełni wymagań opisanych powyżej to zobaczycie taki komunikat.

gmaps webgl blad Google Maps znacznie przyspiesza

W takim przypadku możecie obejrzeć prezentację przygotowaną przez Google na tym filmiku.

Komentarze wyłączone.