Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Walka z nieuczciwością obywateli w Grecji trwa – tym razem ich rząd wykorzystał znaną i lubianą usługę Google Earth by wyłapać wszystkich nielegalnych posiadaczy basenów w Atenach.

Google Earth, usługa dostarczająca nam zdjęć lotniczych powierzchni naszej planety, posłuży greckiemu rządowi do łapania nieuczciwych obywateli. Dzięki dokładności mapy wykrycie niezarejestrowanych willi oraz basenów dla rządowych informatyków to bułka z masłem.

 

Greccy inspektorzy traktują sprawę bardzo poważnie – na samych przedmieściach Aten zarejestrowano do tej pory 324 baseny, podczas gdy Google Earth wychwycił ich aż 16 754. Zdjęcia satelitarne pozwalają porównać plan zagospodarowania terenu z aktualnym jego wyglądem by sprawdzić, czy nie doszło do samowoli budowlanej. Nawet producent oprogramowania – firma Keyhole – jest zaskoczona sposobem korzystania z tej usługi.

 

To nie jedyny pomysł greckiego rządu w walce z przestępstwami podatkowymi. W wyniku śledztwa przeprowadzonego przez partole na parkingach przed klubami wykryto 6 tysięcy pojazdów, których właściciele celowo zaniżyli ich wartość.

 

Można jednak zastanowić się czy monitorowanie swoich obywateli za pomocą satelit i zdjęć lotniczych nie jest zbyt dużą ingerencją w naszą prywatność. O tym jednak powinien zadecydować osobno każdy z nas.

 

Źródło:  techcrunch

Komentarze wyłączone.