Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Google zamierza przyspieszyć pocztę Gmail przepisując ją ze starego i wolnego języka JavaScript na nowoczesny i szybki HTML5. Wraz z tą zmianą dodane zostaną niemożliwe w starej wersji możliwości, jak na przykład przeciąganie plików z pulpitu bezpośrednio do okna przeglądarki.

Ekipa odpowiedzialna za pocztę Gmail donosi, iż wraz z pojawieniem się HTMLa 5 kolejne dodatki będą pisane w tym języku, co znacznie skróci czas ładowania się serwisu, odciąży nieco serwery i ułatwii obsługę poczty Google.

 

Obecnie Gmail to 443 tysiące linii kodu (i 978 tysięcy linii komentarza) napisanego w JavaScripcie, który, ze względu na wiek i niespecjalna optymalizację, nie zawsze działa tak szybko jak byśmy tego chcieli. Adam deBoor, szef programistów odpowiedzialnych za Gmaila, uważa, że HTML5 znacznie zwiększy wydajność tego serwisu. Jako przykład podaje obsługę standardu CSS3, dzięki któremu prędkość renderowania stron wzrasta aż o 12 procent. Czysty zysk, bez nakładów finansowych.

 

Kolejną opcją, jaką ma wprowadzić HTML5 w Gmailu będzie swobodne przeciąganie plików z pulpitu bezpośrednio do przeglądarki (jako załączników). Zmiana na HTML5 spowoduje także, iż silnik Google Gears, obsługujący do tej pory pocztę w trybie offline, stanie się zbędny.

 

Gmail dzięki HTML5 powinien dalej być wzorem internetowych skrzynek pocztowych, a dzięki coraz większej integracji z pulpitem wzmacniać będzie trend przenoszenia swojej pracy i komunikacji bezpośrednio w sieć.

 

Źródło: Google

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.