Ratuj Głuszca
global

Firma Globalfoundries powstała zaledwie przed rokiem, a już jest trzecim co do wielkości światowym producentem półprzewodników na zamówienie. Koncern może jeszcze bardziej zwiększyć swój stan posiadania, gdyż, jak uważa jeden z analityków, niewykluczone, że kupi fabryki IBM-a.
Boris Petrov, główny analityk firmy Petrov Group i były dyrektor ds. strategii marketingowej Chartered Semiconductor uważa, że IBM może zawrzeć z Globalfoundries umowę, na podstawie której sprzeda jej swoje fabryki. Oba przedsiębiorstwa już teraz współpracują, a pozbycie się fabryk przyniosłoby IBM-owi spore korzyści. Z jednej bowiem strony IBM mógłby w ten sposób znacząco obniżyć koszty, a z drugiej miałby zapewnione wszelkie korzyści wynikające związane z posiadaniem zasobów potrzebnych do produkcji własnych układów scalonych. Pozbycie się fabryk jest również o tyle sensowne, że główny obszar zainteresowania IBM-a to systemy i usługi inżynieryjne, a nie produkcja układów scalonych. Z kolei Globalfoundries zyskałoby dodatkowe moce produkcyjne wraz z doświadczonymi pracownikami oraz mogłoby przejąć dotychczasowych klientów IBM-a. Dodatkową korzyścią byłaby ścisłą współpraca z IBM-em podczas prowadzonych przez Błękitnego Giganta niezwykle zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych.

Dzięki przejęciu fabryk i ścisłej współpracy z IBM-em Globalfoundries mogłoby szybko stać się największym i najbardziej nowoczesnym producentem na zlecenie układów scalonych.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: pw
Tagi:

Komentarze wyłączone.