Ratuj Głuszca
mz

Targi obronne, jakich jeszcze nie było, najnowocześniejszy sprzęt wojskowy można od wczoraj oglądać w Kielcach. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego zgromadził ponad 400 wystawców z 27 krajów. W otwarciu targów udział wziął Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz ministrowie obrony Polski i Włoch – Tomasz Siemoniak oraz Giampaolo Di Paola. Włochy są w tym roku gospodarzem wystawy narodowej, która tradycyjnie odbywa się przy okazji kieleckich targów. Na tegorocznych targach zapowiada się fascynująca walka o wielomilionowy przetarg na zakup śmigłowców dla polskich sił zbrojnych.

Wydarzeniem pierwszego dnia były m.in. tradycyjne już pokazy wojsk lądowych oraz akcje promocyjne producentów śmigłowców, którzy zabiegają o kontrakt na dostawę 26 wiropłatów. Na stoisku Sikorsky’ego można było się spotkać z Siergiejem Sikorskym, synem założyciela koncernu i pioniera lotnictwa Igora Sikorsky’ego. Agust Westland, właściciel fabryki w Świdniku, prezentował bezpilotowy system śmigłowcowy SW-4 „Solo” oraz śmigłowce AW149. – Ten helikopter ma znakomite parametry taktyczne – zachwala Jan Cieśla, pilot z PZL-Świdnik, który latał na obu tych śmigłowcach. Eurocopter po raz pierwszy w Polsce zaprezentował EC725. Śmigłowiec miał naklejone szachownice, ale wprawne oko mogło dostrzec, że jest już w barwach nowego nabywcy – marynarki wojennej Meksyku.

Dobrze na tym tle wypada Bumar Amunicja, czyli dawne ZM Mesko w Skarżysku-Kamiennej. Wczoraj można było zobaczyć m.in. zestaw przeciwlotniczy wysokiej manewrowości Kusza oparty na produkowanych w Skarżysku rakietach Grom. Chyba największą niespodzianką była jednak rakieta krótkiego zasięgu Błyskawica, która powstała w Bumar Amunicja. To na razie demonstrator technologii, powstały dzięki doświadczeniu przy produkcji już wytwarzanych u nas rakiet. Ma za sobą próby naziemne, a do końca roku przejdzie pierwsze próby w locie. Jeżeli zapadnie decyzja, produkcja mogłaby się rozpocząć za cztery lata – mówi Andrzej Piątek, członek zarządy Bumar Amunicja.

Jednym z ciekawszych stoisk jest pawilon Ministerstwa Obrony Narodowej, które odwiedził Prezydent RP Bronisław Komorowski. Firmy WASKO S.A., i3D S.A., Grupa BUMAR Sp. z o.o. oraz Politechnika Śląska zaprezentowały wirtualny poligon, w okularach 3D Prezydent RP Bronisław Komorowski oglądając system iWARTactic wysoko go ocenił.

iWARTactic to profesjonalny, nowoczesny symulator szkoleniowy umożliwiający całkowite odwzorowanie postaci żołnierza w środowisku komputerowym. System odwzorowuje rzeczywisty układ terenu i budynków. Wirtualny system pozwala oddać zmienne warunki atmosferyczne w rzeczywistości, odpowiednia temperatura i wilgotność wzbogacają szkolenie podnosząc realizm symulacji. Proces szkoleniowy odbywa się w Hali Treningowej, osoby odbywające szkolenie widzą otaczający je świat w okularach HMD. Każdy ruch oraz ułożenie ciała jest śledzone przez odpowiedni zestaw czujników, dzięki czemu członkowie drużyny widzą wkoło siebie kolegów z zespołu jako wirtualne postacie

Autor: Marek Uziel

Komentarze wyłączone.