Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Postępy w dziedzinie zintegrowanych układów grafiki mogą doprowadzić do prawie całkowitego wyparcia przez nie dedykowanych kart graficznych, co może wydarzyć się już za cztery lata.

Pomimo faktu, iż rynek kart graficznych dla notebooków ostatnio rozwija się coraz lepiej, analitycy z iSuppli sądzą, że zintegrowane w procesorach układy grafiki wygrają walkę o konsumenta. Ich główną zaletą – oprócz ceny – będzie możliwość stworzenia jeszcze mniejszych i bardziej energooszczędnych platform w pełni zaspokajających wymagania typowego klienta.

 

Głównym powodem całego zamieszania wokół zintegrowanych układów jest niesłabnąca popularność notebooków klasy slim and thin oraz ultraportable, które z racji swojego przeznaczenia nie potrzebują szybkich dedykowanych kart graficznych. Według iSuppli globalne dostawy komputerów tego typu wzrosną dwukrotnie w ciągu czterech najbliższych lat, stając się jednym z najpopularniejszych typów komputerów przenośnych na rynku.

 

Według Mercury Research układy zintegrowane już teraz mają znaczącą przewagę – w drugim kwartale 2010 roku sprzedano około 87.5 miliona układów zintegrowanych i tylko 35 milionów kart dedykowanych. Ta tendencja – wbrew badaniom iSuppli – może się jednak odwrócić, gdyż obecnie wielu konsumentów zastępuje swoje komputery stacjonarne przenośnymi, – co oznacza, iż będą potrzebowali dedykowanych kart graficznych, zapewniających moc wystarczającą do uruchomienia najnowszych gier. Z drugiej jednak strony użytkownicy notebooków często oczekują od swoich maszyn możliwości posłuchania muzyki, przeglądania Internetu czy obejrzenia filmu w rozdzielczości HD, co obecnie nawet zintegrowane karty graficzne są w stanie zapewnić.

 

Kolejną niewiadomą mającą wpływ na rynek kart graficznych są nowoczesne układy System-on-Chip (SoC) produkowane przez ARM , Nvidię oraz AMD. Energooszczędne tablety zdolne uruchomić wiele gier, obejrzeć film w HD czy edytować dokumenty mogą wiele namieszać na rynki elektroniki konsumenckiej, co udowodnił nam już sukces iPada firmy Apple.

 

Źródło: Xbitlabs

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.