Ratuj Głuszca
rtg

Wydaje się, że formułując długoterminowe prognozy dla pacjentów z łagodnymi urazowymi obrażeniami mózgu (ang. mild traumatic brain injury, MTBI), lepiej korzystać z rezonansu magnetycznego niż tomografii komputerowej. Na skanach MRI widać bowiem zmiany, których próżno szukać na zdjęciach CT.

Zespół doktor Esther Yuh z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco śledził losy 135 pacjentów. W ciągu 2 ostatnich lat byli oni leczeni z powodu MTBI w 3 wybranych szpitalach. Tuż po przyjęciu chorym wykonywano tomografię komputerową, a mniej więcej tydzień później rezonans. U większości (99) tomografia nie wykazała znamion urazu, ale u ponad 1/4 grupy z normalnym CT (27 osób) późniejszy rezonans zasygnalizował obecność zmian ogniskowych, które sugerowały mikrokrwawienia.

Dostrzeżenie tych zmian pozwoliło lekarzom przewidzieć, czy u pacjentów wystąpią utrzymujące się problemy neurologiczne.

Następstwa neurologiczne dotyczą ok. 15% osób z MTBI, ale dotąd personel medyczny nie dysponował pewną metodą oceny, u kogo się one rozwiną, a u kogo nie. Umiejętność wskazania pacjentów z grupy ryzyka nie tylko usprawni działanie szpitali, ale i przyspieszy prace nad lekami.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarze wyłączone.