Ratuj Głuszca
iphone4s-gry

Wczoraj o godzinie 13.00 czasu polskiego miała miejsce premiera najnowszego telefonu iPhone 4S. Podsumujmy zatem co tym razem inżynierowie Appla przygotowali dla nas i co z tego zasługuje na szczególną uwagę.

Zacznijmy od tego, że po prawie roku iPhone 4S w końcu dogonił inne telefonu (np. Samsung Galaxy SII) i został wyposażony w dwurdzeniowy procesor A5. W tym momencie nie jest to rewolucja ale raczej wymóg obecnego oraz nadchodzącego roku. Nowe gry takie jak np. wydana wyłącznie na platformie iOS – Infinity Blade 2 firmy EPIC, będą zdecydowanie wymagały znacznie większej mocy obliczeniowej. Taką właśnie oferuje nowy chip A5. Apple twierdzi, że dzięki 2 rdzeniom wydajność wbudowanej w ten chip karty graficznej wzrosła 7 krotnie.

 

Poprawiona antena, a tak naprawdę 2, które pozwalają się na przełączanie między standardami CDMA oraz GSM.

Znacznie ulepszona kamera w telefonie. Posiada 8 MP co pozwala na większe powiększanie zdjęć na ekranie. Wraz ze wzrostem ilości „megapixeli” Apple ulepszył sam obiektyw, stał się on jaśniejszy (f/2.4) oraz zastosowana została lepsza matryca przetwarzająca światło na postać cyfrową. Dzięki temu zdjęcia mają być znacznie lepszej jakości. Aplikacja telefonu dodatkowo pozwala na bezpośrednie kadrowanie zdjęcia po jego zrobieniu. Kamerę można natychmiast uruchomić, nawet bez odblokowania telefonu. To co mi się podoba to, że można robić zdjęcia klawiszami kontroli głośności.

Dzięki zastosowaniu nowego procesora, nowa kamera potrafi teraz nagrywać filmy w „pełnym HD”, tj. 1080p (1920×1080), czyli praktycznie filmiki z iPhona 4S można oglądać w bardzo dobrej jakości na dowolnie dużym telewizorze.

Nowy system operacyjny iOS5, który wnosi aż 200 poprawek z zakresu bezpieczeństwa, funkcjonalności oraz prędkości działania telefonu.

Do najważniejszych poprawek trzeba zaliczyć:

- Notification center – miejsce, gdzie spływają wszystkie informacje o nowych mailach, smsach, prognozie pogody, aktualziachach itd …

- iMessage – możliwość wysyłania darmowych wiadomości do wszystkich urządzeń (iPhone, iPad, iPod) pracujących pod iOS5

- Integracja z Twitterem

- Reminders – centrum zarządzania przypomnieniami

- Obróbka zdjeć

- Newsstand – miejsce na magazyny i czasopisma

- Reader – Safari w wersji RSSowej, pozwala na uproszczenie stron i odchudzenie ich z reklam

- Aktywacja bez Maca albo PC

iCloude to może nie rewolucyjna ale na pewno dobrze wykonana usługa. Korzysta ona z konceptu przechowywania wszystkich naszych rzeczy w tak zwanej chmurze, czyli online na serwerze fimy. Do tej pory tego typu rozwiązania przechowywały nasze zdjęcia, muzykę lub inne pliki. Tutaj posunięto się o krok dalej. iCloude potrafi przechowywać również stan pracy w danej aplikacji. To pozwala na zaczęcie pracy nad czymś na iPadzie a skończenie na Macu lub np. możesz zrobić zdjęcie iPhonem 4S, które automatycznie zostanie udostępnione na iPadzie i Macu.

Na sam koniec zostawiłem Siri, który uważam za najciekawszą i najbardziej innowacyjną usługę. Na pierwszy rzut oka Siri to nic innego jak system głosowego rozpoznawania komend. Po obejrzeniu poniższej prezentacji wygląda to jednak na bardziej rozbudowany i zintegrowany z całym telefonem system. Sposób w jaki zadawane są pytania oraz interakcja jaką w rezultacie umożliwia Siri bije znane z Androida tego typu rozwiązania o głowę.

Pełna prezentacja możliwości nowego telefonu Appla.

Autor: PW

Komentarze wyłączone.