Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Google może kontynuować działalność w Chinach. Jego rzeczniczka poinformowała w piątek, że władze chińskie odnowiły tej firmie licencję, więc Google będzie więc nadal oferował internautom w Chinach swą wyszukiwarkę internetową i „lokalne produkty”. Licencja stanęła pod znakiem zapytania, gdy wiosną, nie godząc się na wymogi chińskiej cenzury, Google zaczął automatycznie przekierowywać do Hongkongu chińskich internautów, chcących skorzystać z jego wyszukiwarki. Pekin zakwestionował to posunięcie.

 

Google zaproponował władzom chińskim alternatywne rozwiązanie – likwidację automatycznego przekierowanie, ale tak, że na jego chińskiej stronie google.cn nie ma wyszukiwarki, a jedynie link do strony w Hongkongu (google.com.hk) z jej pełną, nieocenzurowaną funkcjonalnością. Tę chińską stronę Google nazwał „Landing Page”; nazwa ma sugerować, że chińscy internauci „wylądują” tam, gdzie mogą skorzystać z wyszukiwarki.

 

Rząd chiński domaga się od dostawców usług internetowych „odfiltrowywania” informacji na temat Tybetu, czy krwawego stłumienia demonstracji na placu Tiananmen w 1989 roku.

 

W piątek na chińskiej stronie Google’a była nadal wspomniana „Landing Page” z linkiem do strony w Hongkongu.

 

(PAP)

Autor wpisu: pw

Jeden komentarz :) w artykule: ”Chiny odnowiły licencję Google’a”

  1. COUNTERSTRIKE pisze:

    COUNTERSTRIKE…

    Thanks for the purpose of supplying this kind of wonderful details…