Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Kolejny ograniczający swobody obywatelskie pomysł chińskiego rządu już w drodze – mieszkańcy tego kraju już za niedługo będą musieli logować się w Internecie za pomocą swoich danych osobowych, co powinno ułatwić pracę tamtejszym służbom bezpieczeństwa.

A to za sprawą nowego ograniczającego swobody obywatelskie pomysłu tamtejszego rządu. Jak informuje strona geek.com, Pekin planuje bowiem wprowadzić obowiązek rejestrowania się pod prawdziwymi danymi osobowymi. W celu zalogowania się na stronie internetowej lub podczas zakupu telefonu komórkowego użytkownicy będą musieli podać swoje imię i nazwisko.  Dzięki temu posunięciu pracownicy służb bezpieczeństwa będą mogli w prosty i szybki sposób odszukać „dysydentów” – poprzez szybkie wyszukanie wszelkich informacji i wiadomości napisanych przez danego użytkownika sieci w Baidu czy Google.

 

Nie będą to jedyne ograniczenia w korzystaniu z Internetu, jakie narzucają swoim obywatelom Chiny. Oprócz chińskiego „Firewalla” Chińczycy nie mogą korzystać z Facebooka, Youtube czy Twittera, a także odsiewane są informacje, które nie podobają się władzy. Mogą za to korzystać już z Google’a, który jednak za każdym razem przekierowuje chińskich obywateli na Hongkong.

Pomysł podawania swoich danych osobowych jako loginu nie jest wcale nowy.  W tamtym tygodniu na podobny pomysł wpadło też studio Blizzard, twórca takich gier jak Starcraft, Warcraft, World of Warcraft czy Diablo, w celu ograniczenia trollowania na tamtejszym forum. Po licznych protestach graczy studio jednak ostatecznie wycofało się z tej decyzji.

 

Źródło: geek.com

Komentarze wyłączone.