Ratuj Głuszca
think-7

Specjaliści z laboratoriów IBM Research w Almaden udowodnili, że na nośnikach magnetycznych jeden bit informacji można zapisać już za pomocą 12 atomów. Obecnie do zapisania pojedynczego bitu np. na dysku twardym wykorzystuje się około miliona atomów. Zademonstrowana przez IBM możliwość manipulowania materiałem w skali pojedynczych atomów umożliwi powstanie znacznie mniejszych, szybciej działających i energooszczędnych urządzeń.

Podczas swoich eksperymentów uczeni pokazali, że dane na nośnikach magnetycznych mogą być nawet 100-krotnie gęściej upakowane niż obecnie.

Przechowywanie informacji na nośnikach magnetycznych wiąże się z pewnym poważnym ograniczeniem. Pola magnetyczne sąsiadujących ze sobą domen mogą na siebie wpływać, zmieniając wartość zapisu. Z tego też powodu niemożliwe dotychczas było zbyt duże ich upakowanie. Uczeni z IBM-a pokazali, że można je zbliżyć do siebie bez ryzyka wystąpienia zakłóceń.

Eksperci użyli skanningowego mikroskopu tunelowego za pomocą którego atom po atomie ułożyli domeny składające się z tuzina atomów każda. Antyferromagnetycznie splątane atomy były w stanie całymi godzinami w niskiej temperaturze przechowywać zapisane informacje. Bardzo blisko umiejscowione domeny nie wpływały na siebie, co dowodzi możliwości zwiększenia gęstości zapisu.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Jeden komentarz :) w artykule: ”Bit w 12 atomach”

 1. piotr pisze:

  co z tego ze komputer bedie malutki, jak bede go musial trzymac w lodowce?
  Nadprzedowniki tez odkryto dawno temu a jakos nie zapowiada się by weszły do codziennego uzytku.
  Do tej informacji podchodze bardzo sceptycznie,
  mimo ze o telewizorach plazmowych slłyszałem po raz pierwszy kilkanascie lat temu (dodatek nauka-technika w rzeczpospolitej)
  a dzialajacy wyswietlacz oled mialem 12 lat temu, w jednym z pierwszych odtwarzaczy mp3 przywiezionym z hong-kongu.
  Do dzis sie zastanawiam, czy to nie wyciekło z jakiejś prototypowej fabryki, skoro OLEDy duzego formatu dopiero niedawno weszły na rynek konsumencki…