Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Samochód otwierany ręką bez pomocy klucza na podstawie układu krwionośnego dłoni, drzwi otwierające się po rozpoznaniu twarzy lub tęczówki oka. Na razie nie są to powszechne rozwiązania, ale wiele wskazuje, że będą zdobywały coraz większą popularność. Każdy człowiek posiada unikalne cechy fizyczne, które mogą być wykorzystane zamiast kluczy, haseł i innych tradycyjnych metod identyfikacji.

 

Rozpoznawanie linii papilarnych jest zapewne najstarszą spośród wszystkich metod biometrycznych. Ludzie od dawna zdawali sobie sprawę z niepowtarzalności odcisków palców – stosowali je setki lat p.n.e. w Babilonie stosowano gliniane tabliczki z odciskami palców, w starożytnych Chinach odciskano palce na urzędowych pieczęciach. Od lat 70-tych XIX wieku badaniami nad naturą odcisków palców zajmowali się dr Henry Faulds i Sir Francis Galton. Pierwszym, który to praktycznie wykorzystał był oficer policji argentyńskiej Juan Vucetich. W 1891 roku dokonał pierwszej identyfikacji kryminalistycznej na podstawie odcisków palców.

 

Rozwój techniki w ostatnich latach znacznie rozszerzył zakres dostępnych i możliwych do wykorzystania technik biometrycznych.

 

Metody biometryczne dzielą się na statyczne – oparte na cechach fizycznych organizmu oraz dynamiczne – wiązane z zachowaniem. Metody statyczne to na przykład: linie papilarne, geometria dłoni, kształt twarzy, tęczówka oka, siatkówka (dno oka), układ naczyń krwionośnych dłoni, przegubu ręki lub palca, DNA, czy nawet kształt ucha, rozkład temperatur na twarzy czy zapach. Do metod dynamicznych zaliczamy: rozpoznanie dynamiki pisania na klawiaturze, nawyki pisania odręcznego, analiza nawyków mowy i ruchu warg, analiza ruchu ciała. To tylko część cech, które ludzie usiłują wykorzystać do identyfikacji.

twarz 600 Biometria gwarantuje bezpieczeństwo

 

Obecnie biometria znajduje zastosowanie przy:
– kontroli dostępu do pomieszczeń
– dostępie do komputerów, aplikacji
– identyfikacji osób poszukiwanych
– identyfikacji na lotniskach: rozpoznawanie twarzy, tęczówka oka
– identyfikacji przy korzystaniu z bankomatów: naczynia krwionośne palca lub dłoni.

 

Rok 2005 to początek działania na rynku bankomatów z czytnikami biometrycznymi – zamiast wpisywać PIN wystarczy po włożeniu karty przyłożyć palec do czytnika. Około 80% z nich wykorzystuje technologię Finger Vein opartą o kształt naczyń krwionośnych palca. Dokładność tej metody jest zbliżona do skanowania tęczówki oka. Od 2006 roku na londyńskim lotnisku Heathrow działa biometryczna odprawa pasażerów wykorzystująca skanowanie tęczówki oka. Podobnie jest na niektórych lotniskach w Kanadzie, Holandii, Niemczech i w Japonii.

zyly%20kopia 600 Biometria gwarantuje bezpieczeństwo

 

W Polsce metody te zdobywają coraz więcej zwolenników. Jedną z najbardziej zaawansowanych w Polsce firm w zakresie stosowania technologii biometrycznych w rozwiązaniach informatycznych jest gliwicka spółka WASKO. Najważniejszym projektem zrealizowanym przez spółkę w tym obszarze jest wdrożenie systemu umożliwiającego produkcję paszportów biometrycznych. Od czerwca tego roku w elektronicznej części paszportu oprócz zdjęcia biometrycznego jest przechowywany wzorzec odcisku palca. Może on zostać wykorzystany do potwierdzenia tożsamości osoby przekraczającej granice. Podobne systemy działają m.in. w Malezji czy USA.

 

Gliwiccy naukowcy prowadzą również prace badawcze – wspólnie z Politechniką Śląską i MSWiA, na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa uczestniczą w badaniach nad systemem bezpiecznej identyfikacji, autoryzacji i ochrony zasobów w oparciu o wzorce biometryczne.

 

Zajmują się także badaniami nad rozpoznawaniem twarzy poruszających się osób, co może zostać wykorzystane do potwierdzania tożsamości osób, identyfikacji osób objętych tzw. zakazem stadionowym itp.

oko2 600 Biometria gwarantuje bezpieczeństwo

 

Postęp w technologiach informatycznych i metrologicznych oraz w matematyce stosowanej pozwala na coraz częstsze wkraczanie metod biometrycznych w nasze codzienne życie, czyniąc je wygodniejszym i bezpieczniejszym.

 

Biometria, jest coraz chętniej wykorzystywana w przedsiębiorstwach przy zabezpieczaniu dostępu do danych i pomieszczeń. Ciekawym zastosowaniem jest identyfikacja osób z wykorzystaniem czytników FingerVein do dokonywania np: płatności za posiłki w bufetach zakładowych.

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.