Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Posiadacie ponad stugigabajtowe pliki które nie mieszczą się na Waszych płytach? Na szczęście jest już rozwiązanie! Najnowsze wielowarstwowe płyty BDXL o pojemności 100GB i 128GB powinny już wkrótce pojawić się w sklepach.

Stowarzyszenie Blu-ray (Blu-ray Disc Association – w skrócie BDA) właśnie zapowiedziało koniec prac nad specyfikacją dysków BDXL, nowego wielowarstwowego nośnika Blu-ray o pojemności sięgającej nawet 128GB. Od teraz producenci sprzętu i wytwórcy płyt mogą ubiegać się o licencję potrzebną by zacząć produkcję tych dysków jedno- lub wielokrotnego zapisu czy obsługujących je nagrywarek.

 

Nowy format BDXL skierowany został przede wszystkim dla mediów, przemysłu medycznego czy przechowywaniu obszernej dokumentacji. Nośnik ten będzie dostępny w dwóch wersjach – trójwarstwowej 100GB R/RE (jednokrotnego / wielokrotnego zapisu) oraz czterowarstwowej płyty 128GB R.

 

Specyfikacja BDXL jest tylko rozszerzeniem obecnej technologii Blu-ray, toteż najnowsze urządzenia zgodne z tym standardem będą w stanie odtwarzać i nagrywać także standardowe 25GB oraz 50GB nośniki  Blu-ray.

 

Źródło: PCLaunches

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.