Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

To już czwarta generacja tego układu. Dzięki wielu usprawnieniom nowe Mali będzie do pięciu razy szybsze niż poprzednia generacja, co pozwala spodziewać się naprawdę niesamowitych efektów graficznych w smartfonach i tabletach. Przy przenośne konsole do gier odejdą do lamusa??

Na dzisiejszej konferencji w Santa Clara, firma ARM, doskonale znana z energooszczędnych procesorów dla systemów wbudowanych i smartfonów, zaprezentowała czwartą już generację procesora graficznego Mali. Układ ten ma zdaniem producenta „dać nam niespotykanie bogate wrażenia wizualne, jakich rynek konsumenci dotąd nie widział”.

 

Znany jako Mali-T604 układ wykorzystuje trójpotokową architekturę, ma od jednego do czterech rdzeni, jednostkę MMU obsługującą pamięć wirtualną, konfigurowalną pamięć Cache L2 (producent jednak zaleca 32kB na rdzeń), oraz obsługuje standardy OpenCL 1.1, OpenGL ES 2.0/1.1, OpenVG 1.1  oraz DirectX.

 

Zdaniem producenta, najnowszy wbudowany układ graficzny dzięki usprawnieniom i przeprojektowanej architekturze będzie nawet do pięciu razy szybszy niż poprzednia generacja tych chipów.  Pierwszym przekonanym do nowych układów graficznych okazał się Samsung, który jako pierwszy zastosuje Mali-T604 w swoich tabletach i smartfonach.

 

armmali t60401 ARM przedstawia szybki układ graficzny Mali T604 dla smartfonów

schemat rdzenia Mali-T604

 

 

Jedno jest pewne –wszystkie przenośne konsole do gier za sprawą smartfonów będą miały przed sobą trudny okres. Czy zostaną wyparte z rynku? To zależy w dużej mierze od producentów gier.

 

Źródło: TechConnect

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.