Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Tradycyjne wszechobecne w naszym życiu serwery poza gigantyczną mocą obliczeniową charakteryzują się równie wielkim apetytem na prąd. Z tego powodu firma ARM opracowała najnowsze procesory serii Cortex A15, które oprócz wysokiej wydajności będą również szalenie energooszczędne.

Tak jak wcześniej zapowiadano, firma ARM pod koniec przyszłego roku zamierza wprowadzić na rynek pierwsze procesory serwerowe z serii Cortex, charakteryzujące się wprost rewelacyjnym współczynnikiem wydajności do poboru energii.

 

Będą to czterordzeniowe jednostki o taktowaniu od 1.5 do 2.5 GHz, mające do 4MB pamięci podręcznej Cache L2. Bazujące na układach Cortex-A15MPCore procesory wyposażone będą w zintegrowany układ graficzny oraz w sprzętową wirtualizację.

 

1291231334Eagle New Look Chip 600 ARM kończy prace nad procesorami Cortex A15 dla serwerów

 

Na najnowsze procesory będziemy musieli poczekać – firma ARM chce wykorzystać do ich produkcji wymiar technologiczny 32 lub nawet 28 nm, który to jest jeszcze w fazie testów. Na tą chwilę zakłada się, iż głównymi kandydatami mającymi wytwarzać serwerowe układy ARM są GlobalFoundries oraz TSMC. Realistyczne plany zakładają rozpoczęcie produkcji Cortexów A15 pod koniec przyszłego roku.

 

Żródło: Fudzilla

Komentarze wyłączone.