Ratuj Głuszca
ipad

Apple zapłacił 60 milionów dolarów za prawo do używania nazwy iPad w Chinach. Spór sądowy pomiędzy amerykańskim koncernem a firmą Provew Technology zakończył się ugodą.

Z powodu problemów z nazwą Apple miał kłopoty ze sprzedażą swojego tabletu w Państwie Środka. Przed zapowiadaną premierą Proview skierował do władz lokalnych wielu miast wniosek o zobowiązanie sprzedawców do zdjęcia iPada ze sklepowych półek.

Proview Technology to oddział Proview International Holdings z Hongkongu, znany niegdyś producent monitorów komputerowych. Firma zarejestrowała nazwę iPad w 2001 roku. Apple chciał używać tej nazwy w Chinach, gdyż, jak twierdził, kupił ją od oddziałów Proview. Firma z Hongkongu początkowo chciała pozwać Apple’a w USA, jednak sąd odrzucił pozew. Wówczas Proview zwrócił się do chińskiego sądu, a ten orzekł, że prawa do wykorzystania nazwy w Chinach wciąż należą do Proview.. Apple odwołał się od tego wyroku i odwołanie skończyło się ugodą.

Przeżywający kłopoty finansowe Proview domagał się od Apple’a 1,57 miliarda dolarów. Ugodę zawarto na znacznie mniejszą kwotę, a pieniądze zostaną przelane na konto sądu, który przekaże je wierzycielom Proview.

Prawnik Chen Jihong, który specjalizuje się w kwestiach własności intelektualnej, mówi, że Proview i tak uzyskał zadowalającą kwotę. Chociaż nazwa handlowa należy do Proview, to Apple, a nie Proview, nadał jej obecną wartość – stwierdził.

Rozstrzygnięcie będzie ważną wskazówką dla innych zachodnich firm robiących interesy w Chinach. W Państwie Środka prawa własności intelektualnej dopiero są tworzone. Mimo, że Apple’owi wydawało się, że kupił prawo do używania nazwy iPad, to jednak sąd orzekł, iż prawa te na chińskim rynku nigdy nie zostały formalnie przekazane, zatem Apple musi za nie zapłacić.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.