Ratuj Głuszca
1android

Tajwańscy producenci urządzeń przenośnych ostrzegają, że, przynajmniej na chińskim rynku, Androidowi może wyrosnąć poważna konkurencja. Obawy te spowodowane są reakcją Google’a na pojawienie się smartfonu A800 Acera.

Urządzenie korzysta z systemu Aliyun, rozwijanego przez chiński portal Alibaba. Zdaniem Google’a Aliyun to wersja Androida, jednak niekompatybilna z całym jego ekosystemem. Google ostrzegł, że nie może zapewnić użytkowników, deweloperów i producentów, iż współpraca pomiędzy Aliyunem a platformą Android będzie przebiegała niezakłócenie. W odpowiedzi Alibaba podkreśliła, że Aliyun bazuje na Linuksie – podobnie jak Android – ale nie jest częścią jego ekosystemu.

Tajwańscy producenci zauważają, że Amazon czy Alibaba, które rozwijają zmodyfikowane platformy Androida są konkurentami Google’a i nie biorą udziału w pracach Open Handset Alliance (OHA). Nie muszą zatem brać pod uwagę stanowiska Google’a. Co więcej tylko nieliczni chińscy producenci smartfonów przystąpili to OHA. Jeśli rozdźwięk pomiędzy Google’em, Alibabą i producentami wykorzystującymi Aliyuna będzie się powiększał, to na niezwykle ważnym chińskim rynku może pojawić się silna konkurencyjna wobec Androida opensource’owa platforma dla urządzeń mobilnych.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.