Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Pierwszy zestaw instrukcji multimedialnych typu SIMD firmy AMD, 3DNow!, odchodzi na zasłużoną emeryturę.

Pierwszy zestaw instrukcji multimedialnych SIMD firmy AMD, wprowadzony w 1998 roku pod nazwą 3DNow!, odchodzi na zasłużoną emeryturę. Nie będzie on już obsługiwany przez najnowsze procesory tej firmy ze względów ekonomicznych.

 

Przypomnijmy – zestaw instrukcji 3DNow! został wprowadzony do procesorów AMD K6-2 by mógł on stawić czoła procesorom Pentium II Intela – co udało się wyśmienicie. Niestety, kilka miesięcy później Intel wprowadził swój odpowiednik tego zestawu nazwany SSE, który przez lata skutecznie wypierał technologię AMD.

 

Przyczynili się do tego także programiści, którym bardziej odpowiadały kolejne nowe iteracje zestawu SSE. Na szczęście dla nas, procesory AMD nadal będą obsługiwać instrukcje SSE, przez co nie powinniśmy odczuć braku 3DNow!, który obecnie i tak praktycznie nie był używany.

 

Nie wszystkie instrukcje odeszły na emeryturę – nadal pozostaną PREFETCH oraz

PREFETCHW. Firma AMD raczej nie będzie chciała stworzyć nowego odpowiednika 3DNow! – skupi się raczej na implementacji zestawu AVX (Advanced Vector eXtensions) w nadchodzących procesorach z rdzeniem Bulldozer.

 

Źródło: TechConnect

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.