Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Stary standard nie wytrzymał próby czasu?

Ujawnienie szyfrów GSM skompilowanych przez niemieckiego technika bezpieczeństwa i jego zespołu obniżyło poprzeczkę cenową i technologiczną potrzebną by podsłuchiwać rozmowy w sieci GSM. Co ważniejsze, pokazuje to jak stary jest obecny standard szyfrowania GSM i jak bardzo potrzebuje on zmiany.

Karsten Nohl oświadczył, że wraz ze swoim zespołem skompilowali 2TB danych z GSM. Robert McMillan z PC Worlda wyjaśnił, że mogą one posłużyć do odtworzenia klucza szyfrującego GSM zabezpieczającego nasze rozmowy i SMSy.

GSM jest obecnie najpopularniejszą technologią mobilną używaną przez 80% telefonów komórkowych na świecie, mimo tego, że algorytm szyfrowania zabezpieczający rozmowy GSM przed podsłuchaniem i przechwyceniem ma już ponad 20 lat.

Przyczyna złamania algorytmu jest prosta: czas. Niegdyś bardzo trudny w złamaniu szyfr w dobie dzisiejszych szybkich komputerów nie ma szans przed dobrze wyposażonym i obeznanym w tematyce zespołem.

Fakt, iż algorytm A5/1 używany do szyfrowania urządzeń GSM ma ponad 20 lat i ciągle działa, jest świadectwem siły algorytmu w czasie jego powstania. Przemysł telefonów komórkowych powinien się cieszyć z tego, że wytrwał aż tyle, i dopiero teraz został złamany.

Metody ujawnione podczas Chaos Communication Conference w Berlinie potrzebują sporej inwestycji w technologię zniechęcającą zwykłych hakerów do prób złamania GSM. Do tego czasu przemysł telefonów komórkowych musi znaleźć słabości obecnego algorytmu A5/1 zanim złamanie go będzie zbyt proste, aby mógł cokolwiek zabezpieczać.

Źródło: TechConnect

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.