Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Nie wszyscy pewnie wiedzą że ich komputery nawet gdy są wyłączone pobierają minimalne ilości energii. Firma Innovabite postanowiła to zmienić i jako pierwsza zaprezentowała zasilacze nie pobierające prądu w czasie czuwania.

Obecnie nawet najlepsze zasilacze certyfikowane znakiem 80 Plus Gold pobierają małą ilość energii, nawet gdy komputer jest wyłączony. Zwykle nie jest to więcej niż 0,5W, jednak biorąc pod uwagę liczbę komputerów na świecie, dałe to całkiem sporą ilość traconej energii. Czy dałoby się te straty wyeliminować? Pytanie jest o tyle ciekawe, iż według prawa Unii Europejskiej każde urządzenie elektroniczne sprzedawane po 2014 roku powinno pobierać 0W w trybie „standby”.

 

Niestety używając dotychczas stosowanych metod osiągnięcie takiego wyniku nie jest możliwe. Problemem okazuje się niebezpośrednie połączenie między przełącznikiem On/Off na obudowie a zasilaczem – obydwie te części połączone są z płytą główną.  


Firma Innovabite wyeliminowała ten problem poprzez bezpośrednie połączenie przedniego przycisku z zasilaczem – dzięki temu sprytnemu rozwiązaniu możliwe jest automatyczne przełączenie komputera w tryb „Off Mode”. Komputer PC jest wtedy całkowicie odseparowany od źródła zasilania i „pobiera” 0W energii. 


innovabitepicture2 Zasilacze pobierające 0W energii w trybie czuwania?

 

Wszystkie zasilacze firmy Innovabite posiadają certyfikat 80 Plus i wyposażone są w tak zwany „przełącznik trybu wyłączenia”. Dzięki niemu można pozostać przy tradycyjnym, pobierającym energię trybie „stand by” komputera lub użyć trybu „Off Mode”. W przyszłości w zasilaczu znajdzie się także miejsce na gniazdo LAN, dzięki któremu administratorzy systemu będą mogli zdalnie uruchamiać komputer.

 

innovabitepicture1 Zasilacze pobierające 0W energii w trybie czuwania?

 

Innovabite będzie oferować zasilacze o mocy 300W, 450W, 600W w cenie odpowiednio 79 euro, 89 euro i 109 euro. W sklepach powinny pojawić się w okolicach czerwca.

 

Źródło: Fudzilla

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.