Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Wszystko co dobre kiedyś się kończy.XFX ogłosiła właśnie zaprzestanie produkcji kart graficznych GeForce, co zostało spowodowane przejściem tej firmy pod szyld AMD i rozpoczęcia produkcji Radeonów serii HD 5000.

Fermi, cudowny rdzeń Nvidii, stał się kością niezgody pomiędzy tą firmą a jednym z jej partnerów, XFX. Niestety, ostatecznie nie doszły one do porozumienia, przez co gigant z Santa Clara wykreślił XFX z listy swoich partnerów, a firma XFX zaprzestała sprzedaży kart serii GeForce.

 

Jest to kara dla firmy za jej niedawne rozpoczęcie produkcji Radeonów HD 5000 firmy AMD, największego rywala Nvidii na polu kart graficznych. To właśnie przez Radeony, które notabene przynosiły firmie XFX o wiele większe zyski niż karty Nvidii, firma z Santa Clara zakazała jej produkcji nowoczesnych kart z serii 400. Przez ostatnie miesiące firma produkowała więc tylko starsze modele GeForce z serii 200 oraz Radeony HD 5000. Ta dwoista natura firmy XFX nie przetrwała długo – firma tak bardzo chwaliła się sprzedażą kart AMD i jednocześnie krytykowała serię 400, iż Nvidia przestała taki stan rzeczy tolerować. Natychmiast nakazała dystrybutorom unikać wszelkich kontaktów z XFX, przez co ta była zmuszona całkowicie zaprzestać sprzedaży kart graficznych GeForce.

 

Partnerzy Nvidii nie są tą sytuacją zadowoleni. Być może rynek dla nich znacznie się rozszerzył po stracie jednego z konkurentów, jednak sam fakt, iż produkował on tylko starsze modele kart GeForce, zmniejsza skalę decyzji firmy Nvidia. Także nastawienie firmy z Santa Clara do przejścia do obozu konkurencji nie jest dla nich zachęcające – przykład firmy XFX pokazał, że jakiekolwiek próby nawiązania bliższych znajomości z AMD skończy się utratą licencji na produkcję kart GeForce.

 

Najmniej całą sytuacją przejmuje się XFX, która na dobre zadomowiła się na rynku Radeonów. Teraz firma może skupić się na jednej konkretnej marce produktów, szczególnie że już niedługo na rynek trafi seria HD 6000, która może okazać się kolejnym hitem sprzedaży w wydaniu AMD.

 

Źródło: KitGuru

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.