Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Choć AMD rośnie w siłę, Intel nadal ma ponad 80% rynku.

Według firmy IDC ostatni kwartał 2009 przyniósł nieoczekiwanie wysoką sprzedaż procesorów, co zostało osiągnięte dzięki dobrej ofercie w każdym segmencie. Raport ukazuje zwiększoną sprzedaż procesorów serwerowych, biurkowych i mobilnych o odpowiednio 14.1%, 4.8% i 11.7%, podczas gdy wskaźnik średniej ceny sprzedaży podskoczył o 6.7% w porównaniu do trzeciego kwartału 2009.

 

„W porównaniu do trzeciego kwartału 2009 roku wzrost sprzedaży w czwartym kwartale wskazuje na powrót do jej normalnego poziomu w czasie sezonu” powiedział Shane Rau, dyrektor półprzewodników w IDC. „W porównaniu do czwartego kwartału 2008 obecny duży wzrost dostaw pozwala sądzić, że recesję mamy już za sobą. Dzięki tym porównaniom firmy produkujące podzespoły PC oczekują sporego wzrostu popytu na komputery w 2010 roku.” 

 

Jeśli przyjrzymy się udziałowi poszczególnych firm w sprzedaży procesorów, zobaczymy, że Intel obecnie kontroluje 80.5% rynku, tj. 0.6% mniej niż poprzednio, podczas gdy udziały AMD wzrosły o 0.7%, do poziomu 19.4%. Firma VIA także odnotowała niewielki wzrost sprzedaży dzięki poszerzonej ofercie miniaturowych komputerów. W zestawieniu rocznym także wygrywa Intel – prowadzi z 79.7% udziałem, za nim AMD z 20.4% rynku, na samym końcu VIA z 0.3% ogólnej sprzedaży procesorów.

 

IDC przewiduje 15.1% wzrost sprzedaży procesorów w 2010 roku.

Źródło: TechConnect

Autor wpisu: pw
Tagi: , ,

Komentarze wyłączone.