Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Bluetooth tak długo jest już na rynku że nie widzimy jego wad i w pełni akceptujemy jaki jest. Na nieszczęście dla tego standardu na horyzoncie pojawia się znacznie bardziej energooszczędny WiFi PAN, który może poważnie namieszać na rynku rozwiązań bezprzewodowych.

Standard WiFi Personal Area Network (PAN) przedstawiono już na targach Computex 2008. Wtedy to Intel wraz z mało znaną kalifornijską firmą Ozmo Devices zapowiedziały pracę nad technologią pozwalającą na komunikację między niewielkimi urządzeniami elektronicznymi (jak np. myszki, klawiatury, telefony) z wykorzystaniem sieci WiFi. O tej technologii nie słyszano przez ponad dwa lata, aż do teraz. W ostatnich dniach firma Ozmo wydała oficjalne ogłoszenie prasowe określające datę premiery WiFi PAN na czwarty kwartał roku 2010.

 

Pierwsze próbki układu OZMO2000,  którego zadaniem jest realizacja tej technologii, trafiły już do wybranych producentów sprzętu. Niestety, wdrożenie technologii potrwa przynajmniej kilka miesięcy, zatem premiery pierwszych produktów wykorzystujących WiFi PAN możemy się spodziewać dopiero w przyszłym roku.

 

Główną zaleta tego rozwiązania jest jego energooszczędność, aspekt bardzo ważny podczas pracy z urządzeniami bezprzewodowymi. Ozmo zapewnia, że przy wykorzystaniu ich układu, baterie w myszkach i klawiaturach będą mogły być zmieniane trzy razy rzadziej niż w urządzeniach komunikujących się z komputerem za pomocą technologii Bluetooth. W przeciwieństwie do tego standardu nowe układy montowane mają być bezpośrednio na płytach głównych, dzięki czemu nie będą blokowały żadnego portu USB.  Producent chwali się także niskimi kosztami zakupu – cena jednego chipu OZMO2000 została ustalona na zaledwie 3 dolary  (w przypadku hurtowego zakupu 10 tysięcy sztuk).

 

Niestety nie ma róży bez kolców. Jako jeden ze współtwórców nowego standardu Intel może chcieć zachować wyłączność tylko dla swoich produktów. W przypadku rozpowszechnienia urządzeń WiFi PAN sytuacja konkurencyjnych firm może być zagrożona. Na szczęście Ozmo chce zatwierdzić WiFi PAN w WiFi Alliance, dzięki czemu urządzenia kompatybilne z tym standardem będą mogły być produkowane także przez innych producentów. Kolejną przeszkodą może być wsparcie jedynie dla systemów Windows Vista/7, gdyż tylko w nich obecna jest technologia Software-based Access Point, na której od strony programowej bazuje rozwiązanie. Czy WiFi PAN wyprze Bluetooth z rynku, zobaczymy.

 

100622 ozmo2000 01 WiFi PAN zastąpi Bluetooth?

 

Źródło: Ozmo Devices

Komentarze wyłączone.