Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

VIA dążył ostatnimi czasy do stworzenia miniaturowego komputera zdolnego nie tylko do uruchomienia przeglądarki internetowej, ale także do odtworzenia materiału Full HD przy jak najmniejszym poborze energii. I chyba wreszcie im się udało.

Firma VIA zapowiedziała dzisiaj premierę nowego układu nazwanego VIA VX900 media system procesor, który wespół z najnowszymi procesorami VIA Nano-3000 zapewni nam niesamowitą jakość materiału HD odtwarzanego z dysku lub prosto z sieci. Chip VX900 MSP będzie zawierał w sobie układ VIA ChromotionHD 2.0, który zajmował się będzie dekodowaniem strumienia wideo H.264 – podobno wydajność tego układu jest bardziej niż wystarczająca by odtworzyć dobrej jakości materiał 1080p bez zauważalnego obciążenia systemu. 

Chip ten potrafi odtworzyć najnowsze płyty typu Blu-ray kodowane za pomocą VC1 i H.264, a także formaty MPEG-2, MPEG-4 i najnowszy WMV. Nie musimy obawiać się o problem z podłączeniem ekranu zewnętrznego – VX900 MSP natywnie obsługuje wyjścia Display Port, HDMI, DVP, VGA oraz LVDS/TMDS. Dla każdego coś miłego.

 

VX900 MSP nie zajmuje się jedynie grafiką – najnowszy chip firmy VIA zajmuje się także obsługą pamięci DDR3 1066MHz, czterema złączami PCI Express 2.0: jednym x8 i trzema x1, oraz dwóch slotów PCI. Dźwięk też nie jest mu obcy – jednym z elementów tego układu jest wbudowana karta dźwiękowa 8-kanałowa VIA Vinyl HD. Dyskami i peryferiami natomiast zajmie się kontroler SATA II i ośmiu złącz USB 2.0. Inne, równie ważne choć nie tak interesujące kontrolery złącz i układów spotykanych w większości współczesnych płyt głównych także mają swoje miejsce w chipie VX900 MSP.

 

Na razie firma nie podała, kiedy pojawią się pierwsze komputery wyposażone w chip VIA VX900 MSP i procesory Nano-3000. Cena także pozostaje na razie niewiadomą.

 

Źródło: PCLaunches

Komentarze wyłączone.