Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Gigant z Redmond da możliwość wyboru przeglądarki w swoich systemach operacyjnych.

Po długim okresie trwania dochodzenia w sprawie dołączonego do Windowsa Internet Explorera Komisja Europejska umorzyła śledztwo. Microsoft nie dostanie żadnej kary finansowej, nawet najmniejszej, pod warunkiem, że da realny wybór przeglądarki internetowej w systemach Windows przeznaczonych na rynek europejski.

„Miliony Europejczyków zyskają na tej decyzji dzięki możliwości wyboru przeglądarki, której chcą używać” powiedział komisarz Neelie Kroes. „Wybór ten nie tylko poprawi jakość korzystania z Internetu, ale także zwiększy inicjatywę firm tworzących przeglądarki we wprowadzaniu innowacji i poprawie ich produktów w przyszłości.”

wybor przegladarki Unia Europejska dała spokój Microsoftowi

Ugoda między KE i Microsoftem zakłada, że przez pięć kolejnych lat w Windowsach XP, Vista i 7 będzie „Okno Wyboru”, które pozwoli użytkownikowi wybrać między pięcioma przeglądarkami. Ten ekran dostarczony poprzez Windows Update zawierać będzie Internet Explorera oraz inne konkurujące przeglądarki, z których użytkownik wyselekcjonuje sobie tą najbardziej mu odpowiadającą. Oprócz tego producenci komputerów będą mogli na nich instalować wybrane przez siebie przeglądarki ustawiając je jako domyślne, wyłączając tym samym IE.

Microsoft będzie musiał regularnie składać raporty Komisji Europejskiej w sprawie postępu wprowadzania rozwiązania i zmieniać je, jeśli KE sobie tego zażyczy. W przypadku nieustosunkowania się do zaleceń gigant z Redmond może zostać ukarany karą w wysokości do 10% rocznego obrotu firmy.

Źródło: TechConnect

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.