Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Niecały kilogram wagi, grubość poniżej 2cm,procesor Core i7, 512GB dysk SSD, oraz akumulator, który ładuje się do 90% pojemności w jedynie 10 minut – czyżby szykował się nowy lider segmentu premium 13-calowych notebooków??

Japońska firma Toshiba planuje stworzyć najlżejszego i najcieńszego 13-calowego laptopa jakiego nasz świat widział. Komputer ten prawdopodobnie będzie używał standardowego procesora Intel Core i7 (w przeciwieństwie do konkurenta, MacBooka Air, korzystającego ze specjalnej, zminiaturyzowanej wersji Core 2 Duo), chłodzonego za pomocą wyjątkowego, niespotykanego do tej pory w tego typu konstrukcjach systemu chłodzenia „Mountain Blaze” oraz sztywnej obudowie unibody o strukturze plastra miodu wykonanej z lekkich materiałów.  Rezultatem będzie wyjątkowo cienki notebook przypominający kształtem MacBooka Air czy Della Adamo XPS.

 

Najnowszy laptop Toshiby  ma ważyć poniżej jednego kilograma i będzie mógł być wyposażony w standardowy, ciężki dysk twardy o pojemności 500GB lub lżejszy, ale i o wiele droższy dysk 512GB dysk SSD. Niewiele wiadomo o zakładanej grubości tego komputera, jednak potwierdzona grubość monitora LCD wynosząca 2.6mm pozwala sądzić, że całkowita grubość urządzenia będzie oscylowała w granicach 2cm.

 

Kolejną z nowinek technicznych pokazanych w jeszcze nienazwanej Toshibie ma być ultranowoczesny akumulator SCiB, do tej pory stosowany jedynie w samochodach hybrydowych. Ogniwo to potrafi naładować się do 90% swej pojemności w jedyne 10 minut, a także jest dużo bardziej odporne na ekstremalne temperatury i wstrząsy niż obecnie stosowane baterie litowo-jonowe. Producent zapewnia także, że sam akumulator może bez znaczącego obniżenia swej nominalnej pojemności pracować przez 10 lat, czyli dwa razy dłużej, niż najlepsze akumulatory stosowane w notebookach marki Apple.

 

Czy Toshiba zaprezentowała nam bardzo odległą przyszłość? Okazuje się, że nie, gdyż ten komputer typu ultraportable ma pojawić się w okolicach wakacji tego roku, w przynajmniej trzech konfiguracjach: z procesorem Intel Core i3 2.26GHz, 4GB pamięci RAM, Core i5 2.4GHz, a nawet Core i7 2.66GHz. Niestety, nawet najtańszy z modeli będzie bardzo drogi – znając pułapy cenowe komputerów tej klasy i ilość nowinek technicznych wprowadzonych w tym modelu możemy spodziewać się cen zaczynających się w granicach 6-7 tysięcy złotych.

 

Jeśli wszystko powiedzie się zgodnie z planem najnowszy notebook Toshiby okaże się przełomowy – i to nie tylko z powodu wagi i wymiarów. Będzie to pierwszy komputer przenośny o tak kompaktowych wymiarach i dużej mocy obliczeniowej, gdyż inne, podobne notebooki korzystają albo ze słabych procesorów Core 2 Duo ULV albo, jak to jest w przypadku MacBooka Air, ze specjalnego niskonapięciowego procesora Core 2 Duo S. Czy plany producenta się powiodą, dowiemy się za kilka miesięcy.

 

Źródło: Electronista

Komentarze wyłączone.