Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Lepsze produkty nie zawsze sprzedają się lepiej. Doskonale widać to w przypadku telewizorów OLED, które mimo wyświetlania znacznie lepszego obrazu niż dominujące na rynku LCD, są powoli wycofywane z produkcji przez kolejne firmy. Głównym problemem nadal jest cena, zbyt wysoka dla przeciętnego Kowalskiego.

Wiwat tradycja! Najpopularniejsze obecnie na rynku wyświetlacze LCD są tak rozchwytywane, iż nawet dużo lepsze panele typu OLED (Organic Light Emitting Diode) nie potrafią się przebić. Właśnie już drugi po Sony producent tego rodzaju wyświetlaczy, Toshiba, zaprzestała ich produkcji. Powinno to dziwić tym bardziej, iż rozpoczęła się ona dopiero niedawno, a sama technologia jest w fazie najszybszego rozwoju.

 

Niestety, tanie telewizory LCD są dobre, bo są… tanie. Po przeprowadzeniu analizy rynku okazało się, że konsumenci nie są zainteresowany technologią OLED – jest ich zdaniem po prostu za droga, a telewizory zbyt małe. Oczywiście te dwie niepożądane cechy tych wyświetlaczy zmienią się przyszłości, dlatego Toshiba nie wyklucza powrotu do produkcji tego typu ekranów w przyszłości.

 

Zarówno Toshiba jak i Sony twierdzą, że produkcja ekranów OLED nadal jest bardzo skomplikowana i droga. W związku z tym obecnie produkowane są tylko niewielkie panele przeznaczone dla smartfonów i aparatów fotograficznych, gdzie cechy tych wyświetlaczy takie jak jakość i energooszczędność wygrywają z ceną.

 

Kiedy telewizory OLED wyprą z rynku LCD? Analitycy przewidują, iż nie stanie się to szybciej niż za 5 lat.

 

Źródło: The New York Times

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.