Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Początek roku jest idealnym momentem aby zastanowić, jakie technologie będą rewolucyjne w najbliższych miesiącach. Co okaże się powiewem świeżości na mocno już nasyconym rynku smartfonów oraz innych urządzeń przenośnych.?1. Samsung Bada

Pomimo dominacji Symbiana, Windows Mobile oraz Androida, Samsung postanowił wprowadzić swój własny system operacyjny dla urządzeń z niższej półki. System będzie dopełnieniem sklepu z aplikacjami tak jak App Store firmy Apple.

2. NFC

Near Field Communication to krótkozasięgowy, wysokoczęstotliwościowy, radiowy standard komunikacji pozwalający na bezprzewodową wymianę danych na odległość do 20 centymetrów. Przez ostatni rok firma Nokia testowała tę technologię w modelu 6131 wśród grupy ochotników, którzy używali telefonu do dokonywania płatności za różne rzeczy. Nie potwierdzone źródła mówią o wkroczeniu z pełnym impetem w ten trend przez Nokię w trzecim lub czwartym kwartale 2010 roku.

3. Maemo oraz systemy operacyjne oparte o Linuxa

Nokia zdaje sobie sprawę z ograniczeń jakie niesie ze sobą Symbian dlatego wprowadziła pierwszy z serii system operacyjny oparty o Linuxa, Maemo. Najnowszym telefonem opartym o to rozwiązanie jest model N900, który nie zawiódł pokładanych w nim nadziei. Prawdopodobnie nie będzie to jedyny ruch Nokii w tym kierunku.

4. Iphone 4G

Jedną z najbardziej aktywnych plotek/spekulacji w świecie urządzeń mobilnych w tym roku jest wzmianka o możliwości wypuszczenia przez Appla telefonu Iphone 4G. Co nowego wniesie ten model jeszcze nie wiemy, jedno jest pewne. Tym razem firma musi na prawdę postarać, ponieważ konkurencja ze strony Nokii oraz Google jest bardzo silna.

5. Google Android

Silne wkroczenie na rynek urządzeń mobilnych przez Google w roku 2009 było tylko początkiem długiej drogi jaką firma musi przejść. Rok 2010 będzie czasem dojrzewania. Pojawi się kilka znaczących modeli takich jak Nexus One oraz Motorola Milestone. Zaprezentują one funkcjonalności, które oryginalne telefony nie mogły mieć ze względów konfliktów patentowych z firmą Apple. Dodatkowo Android pojawi się w dużej ilości urządzeń klasy Netbook.

6. Aplikacje mobilne

Przez ostatnie kilka lat App Store firmy Apple pokazał kierunek w jakim rozwój i dystrybucja aplikacji dla smartfonów ma podążać. Aktualnie baza aplikacji i gier wynosi 120 tys. Konkurencja jednak nie śpi. Google szacuje, że do końca roku 2010 liczba aplikacji w ich sklepie wyniesie 150 tys. A do wyścigu o klienta stoi jeszcze RIM z Blackberry, Microsoft z Windows Mobile oraz Nokia z Symbianem i Maemo i nie jest to jeszcze kompletna lista. Zapowiada się ciekawy rok dla konsumenta.

7. Telefon od Google

O tym, że Google szykuje swój telefon a nie jak do tej pory tylko system, wiedzieliśmy od dawna. Kilka dni temu zostało to oficjalnie potwierdzone wraz z prezentacją nowego telefonu Nexus One od giganta z Mountain View. W odróżnieniu od konkurencji telefon posiada bardzo szybki, najnowszy procesor Snapdragon o częstotliwości 1GHz oraz najnowszą wersję Androida 2.1. Wraz z pojawieniem się telefonu Google wprowadził swój sklep – Google Mobile. Będą tam również sprzedawane produkty firm HTC oraz Motorola.

8. Windows Mobile 7

Windows 6 odstaje od konkurencji bardzo mocno. Wersja 6.1 wprowadziła niewiele, dopiero wersja 6.5, wprowadzona w 2009 roku poprawiła funkcjonalność systemu. Planowana na rok 2010 wersja ma zmienić wszystko diametralnie. Przeprojektowano hardware w telefonie specjalnie pod nowe funkcjonalności nowego systemu. Niestety nie ma za wiele konkretnych informacji jak będzie wyglądać sam system. Jedno jest pewne, tak gruntowne zmiany muszą poskutkować dobrym produktem. Presja konkurencji jest potężna. Microsoft musi się postarać albo przegra srodze.

9. iSlate

O tym produkcie firmy Apple, mówi się od dawna. Nie wiadomo jednak jak dokładnie będzie on wyglądał. Jedno jest pewne, Apple za jego pomocą chce wykreować nowy nurt i kierunek na następne lata. Z tego co wiadomo, iSlate ma oferować monitor maksymalnie 10″. Ma posiadać moduł GSM ze wsparciem dla 3G i ma służyć do wygodnego przeglądania stron WWW, oglądania filmów czy też czytania książek. Wszystko to ze wsparciem dla technologii multi-touch.

10.Sony Ericsson

Firma Sony Ericsson, od pewnego czasu wchodzi w rynek urządzeń mobilnych z wielkim impetem. Jedyny jej problem to problem z określeniem się jakiej platformy się trzymać. Xperia X1 oraz X2 były oparte o Windows Mobile. Satio działało na Symbianie natomiast X10 wspiera Androida. W interesie klientów jest aby nowe urządzenia chodziły na otwartej platformie firmy Google. Otworzy to nowe możliwości dla developerów na całym świecie.

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.