Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Nie, nie łącznie sześć rdzeni – AMD szykuje kontrofensywę na froncie sześciordzeniowych procesorów, gdzie Phenom II X6 1035T, Phenom II X6 1055T, oraz Phenom II X6 1075T będą rywalizować z Intel Core i7-980X. Który z nich okaże się najszybszy??

Portal Techspot dotarł do slajdów z serwisu ATIForum.de, które pochodzą z uzyskanej z anonimowego źródła dokumentacji firmy AMD. Na slajdach wyraźnie widać, że w przeciwieństwie do firmy Intel, która pokazała do tej pory tylko jeden procesor sześciordzeniowy (omawiany przez nas niedawno tutaj Intel Core i7-980X), AMD zamierza wprowadzić na rynek aż cztery. Spekulacje co do liczby procesorów krążą w sieci już od tygodni, ale dopiero teraz możemy je w jakikolwiek sposób potwierdzić. Procesory o nazwie kodowej „Thuban” pojawić się mają w drugim kwartale bieżącego roku (prawdopodobnie na początku maja) i należeć będą do serii Phenom II X6 10x5T. 

 

Jeśli możemy wierzyć slajdom, nowymi procesorami będą Phenom II X6 1035T, Phenom II X6 1055T (w dwóch wersjach), oraz Phenom II X6 1075T. Pierwszy będzie dostępny w wersji z TDP na poziomie 95 W, drugi w wersji 95 i 125 W, a trzeci 125 W. Ze slajdów wynika, że „Thubany” mają po 9 MB pamięci podręcznej (6x 512 kB drugiego poziomu i 1x 6 MB trzeciego). 

 

Pozostałe elementy specyfikacji, – jak np. taktowanie czy proces technologiczny – nowych procesorów AMD nie są znane. Jedyne, czego możemy być pewni, to cel firmy – nowe sześciordzeniowce będą walczyć z niedawno zaprezentowanym Intel Core i7-980X, a ich największą siłą będzie niższa cena. Jak pamiętamy, procesor Intela kosztuje około 3600 złotych.

 

amd thuban4 2 Sześć rdzeni w czterech procesorach od AMD

 

amd thuban4 1 Sześć rdzeni w czterech procesorach od AMD

 

Co ciekawe, firma AMD zamierza upodobnić najnowsze Phenomy X6 do swej konkurencji ze strony Intela – oprócz technologii automatycznego wyłączania nieaktywnych rdzeni, w celu zmniejszenia poboru energii oraz ilości wytwarzanego ciepła, pojawić się ma odpowiednik technologii Turbo – podczas pracy mocno obciążającej procesor aplikacji jednowątkowej rdzeń wykonujący ten proces ma być automatycznie przyspieszany.

 

Źródło:  Techspot

Komentarze wyłączone.