Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Rosnąca popularność cienkich i lekkich notebooków CULV spowoduje, że dynamika wzrostu sprzedaży netbooków spadnie do 20% w 2010.

W niedawno opublikowanym raporcie firmy DisplaySearch dotyczącym rynku komputerów przenośnych można przeczytać, iż netbooki o przekątnej do 11,6 cala zanotują duży spadek dynamiki sprzedaży.

Netbooki w 2009 roku sprzedały się w ilości około 33 milionów sztuk, co jest dwukrotnie wyższym wynikiem niż w roku ubiegłym. Mimo to DisplaySearch oczekuje zmniejszenia dynamiki wzrostu ze 103% do tylko 19% w roku następnym. Głównym winowajcą jest inna platforma Intela, CULV.

Małe i poręczne laptopy w cenie około 2000zł opartych na CULV Intela i Neo AMD powoli odbierają klientów dotychczas popularnym netbookom. Kilku producentów zaczęło produkować opłacalne 11.6- i 12.1 calowe CULVy oferujące większą prędkość i większą rozdzielczość ekranu za niewielką dopłatą względem netbooka – na przykład 12 calowego laptopa Asus UL20A z dwurdzeniowym Celeronem SU2300, 250GB dyskiem i 6 komorową baterią można obecnie kupić za 1800zł, tylko o 400zł więcej niż sporo wolniejsze i niewiele lżejsze netbooki.

Rynek komputerów przenośnych był jednym z niewielu jasnych punktów podczas obecnej recesji. Mimo zwiększonej sprzedaży o 16 procent dochody zmniejszyły się o 12% wskutek niższych cen. W 2010 roku sprawy mają się poprawić, przynosząc wzrost sprzedaży i dochodów, szczególnie dla komputerów opartych na platformie CULV i Neo.

Źródło: Fudzilla

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.