Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Najnowsze karty graficzne ATI przeznaczone do komputerów klasy HTPC już dostępne.

Firma AMD zaprezentowała dzisiaj swoją najwolniejszą kartę obsługującą DirectX 11, Radeona HD 5450. Wyposażona w 40nm rdzeń Cedar taktowany z częstotliwością 650 MHz, nowy model ma 80 procesorów strumieniowych, 8 jednostek teksturujących, oraz 512/1GB pamięci DDR3 (1600MHz) lub DDR2 (800MHz), z którą karta komunikuje się za pomocą 64-bitowej szyny. 

 

„ATI Radeon HD 5450 zapewni konsumentom odpowiednią wydajność za bardzo umiarkowaną cenę i poważnie wzmocni naszą ofertę w najniższym przedziale cenowym” powiedział Matt Skynner, wiceprezydent działu kart graficznych w firmie AMD. „ Dzięki tej karcie entuzjaści kina domowego oraz niedzielni gracze mają dostęp do bardzo zaawansowanych efektów graficznych i dużej wydajności za bardzo niską cenę”.

 

Oczywiście karta nie jest demonem prędkości, szczególnie w porównaniu do serii HD 58xx tej samej firmy czy GeForce’ów z rdzeniem Fermi na pokładzie. Posiada jednak kilka niezaprzeczalnych zalet: pierwsze testy pokazują, że jest dużo szybsza od wszystkich zintegrowanych kart graficznych, nie pobierając przy tym więcej niż 19W energii. 40nm rdzeń nie wydziela wiele ciepła, toteż wystarczy pasywne, bezgłośne chłodzenie karty, idealnie nadające się do komputerów typu HTPC. 

AMD Radeon HD 5450 01 Rynkowa premiera kart ATI Radeon HD 5450

Standardowo będą dostępne karty z wyjściami D-Sub, Dvi oraz HDMI, ale niektóre modele będą mieć wyjście DisplayPort, zapewniające obsługę do trzech monitorów jednocześnie. Cena, w zależności od wersji, waha się w granicach 180-220zł.

 

Źródło: TechConnect, własne

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.