Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Rosyjski rząd tak bardzo nie lubi Microsoftu, iż zamierza całkowicie zastąpić go w administracji i edukacji własnym systemem operacyjnym opartym na jądrze Linux. Czy uniezależnienie się od giganta z Redmond wyjdzie temu krajowi na dobre??

Rosyjski rząd potwierdził rozpoczęcie prac nad najnowszym systemem operacyjnym, który będzie wykorzystywał stare dobre jądro systemu Linux. Powodem tego jest chęć poprawienia bezpieczeństwa, obniżenia kosztów zakupu i uniezależnienia się od Microsoftu.

 

Co ciekawe, nie ma to być kolejna jakich wiele dystrybucja Linuxa, a kompletnie nowy system tylko oparty na jego jądrze. Do tego celu przeznaczono 4.9 miliona dolarów na rozwój systemu. Już trzy lata temu ówczesny premier Rosji, Dmitrij Miedwiediew, rozpoczął starania nad zastąpieniem systemu Windows własną dystrybucją Linuxa w edukacji i administracji by odciążyć budżet. Choć ten plan miał ruszyć już w tym roku, uniwersytety nadal mogą wybrać system operacyjny, z jakiego chcą skorzystać.

 

Rosja nie jest pierwszym państwem, które zdecydowało się na taki krok. Wielka Brytania już dwa razy próbowała wprowadzić system open source do administracji – ostatnio w czerwcu tego roku zaproponowano tam zmianę systemu operacyjnego na Linux by zmniejszyć dziurę budżetową, z czego na razie nic nie wynikło. Wcześniej, bo w 2003 roku, planowano wprowadzić system operacyjny firmy Sun, z czego też nic nie wyszło.

 

Wprowadzenie systemu open source nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać. Mozę i koszt samego programowania jest darmowy, ale kursy dla każdego mającego korzystać z nowego systemu operacyjnego już nie.

 

Źródło: Neowin

Autor wpisu: pw
Tagi:

Komentarze wyłączone.