Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Niektóre serwisy internetowe testowały Radeony HD 6850 z 1120 jednostkami cieniującymi zamiast właściwych temu modelowi 960, co dość znacznie wypaczyło wyniki. Choć takie karty nigdy nie wejdą do produkcji, plotka już zwiększyła zainteresowanie nowym modelem firmy AMD.

Niektóre z serwisów internetowych dostały w swoje ręce interesujące karty Radeon HD 6850, które zamiast 960 jednostek cieniujących miały ich aż 1120. Zdaniem recenzujących, karty miały wgrany inny niż domyślny BIOS, który sprawiał tą 20% różnicę.

 

Okazało się jednak, że to tylko kilka odizolowanych przypadków, nie mających nic wspólnego z rzeczywistością. Prawdopodobnie nie będzie się dało odblokować wszystkich jednostek w kartach HD 6850, gdyż w przeciwieństwie do egzemplarzy przedprodukcyjnych, będą miały te jednostki sprzętowo – a nie programowo – zablokowane. Istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się na rynku kilku takich wyjątkowych egzemplarzy, pochodzących właśnie z testów, jednak na pewno nie będzie ich wiele. 

 

Serwisy Techpowerup oraz ComputerBase.de przyznały, że „wzmocnione” karty dotarły do nich z obniżonymi częstotliwościami rdzenia tak, by osiągały takie same wyniki, co modele z 960 jednostkami cieniującymi. Oznaczałoby to, iż są to tak naprawdę karty Radeon HD 6870, które zostały ograniczone by mogły udawać swych wolniejszych braci na czas testów. 

 

Przyczyną takiego stanu rzeczy mogła być niewystarczająca dla celów reklamowych liczba kart Radeon HD 6850. Istnieje też druga wersja, wspierana przez fanów firmy Nvidia – AMD mogło specjalnie wprowadzić takie karty by zwiększyć zainteresowanie entuzjastów PC nowymi produktami, którzy kupowaliby nowe karty w nadziei na odblokowanie 160 potoków. A to byłoby niemożliwe.

 

Źródło: Fudzilla

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.