Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Intel z nową platformą Moorestown zamierza wkroczyć na jeden z nielicznych rynków, który oparł się natarciu procesorów tej firmy. Czy usprawniony Atom wraz z układem MP20 pokona ARMa czy Nvidię Tegrę??

Firma Intel oficjalnie zapowiedziała pojawienie się nowej platformy Moorestown, stworzonej z myślą o smartfonach i tabletach. Tym rozwiązaniem gigant z Santa Clara pragnie rywalizować z popularnymi na tym rynku procesorami ARM czy Nvidią Tegrą. 

 

Moorestown oparty został na 45 nanometrowym układzie SoC (System-on-a-chip) Atom Z6xx, składającym się ze 140 milionów tranzystorów. Dzięki wyposażeniu go w nowoczesny kontroler MP20 „Langwell”  powinien pobierać ponad pięćdziesiąt razy mniej energii w stanie spoczynku, oraz dwu- lub trzykrotnie mniej w trakcie oglądania filmów wideo czy korzystania z przeglądarki internetowej niż tradycyjny Atom. Pozwoli to urządzeniom opartym na platformie Moorestown pracować od 4 do 5 godzin pod pełnym obciążeniem, a w trybie spoczynku nawet do 10 dni.

 

Nowoczesny procesor i kontroler to nie jedyne składowe tej platformy: znajduje się tam także 32-bitowy kontroler pamięci RAM, procesor grafiki GMA 600, obsługujący OpenGL 2.1, OpenGL ES 2.0, oraz OpenVG 1.1, i mogący odtworzyć materiał wideo 1080p oraz nagrywać filmy w rozdzielczości 720p. Oprócz standardowej już obsługi 3G/HSPA i WiFi warto wymienić obecnie rzadko występujący w tego typu urządzeniach WiMAX. 

 

intel mrst 2 Potęga Atomu za niedługo także w smartfonach

 

Platforma ta powinna współpracować z systemami operacyjnymi Android, Moblin, czy MeeGo. Pierwsze urządzenia korzystające z Moorestown’a powinny pojawić się już wkrótce.

 

Źródło: Intel

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.