Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Technologia Light Peak zamiast miedzianych kabli będzie wykorzystywać światłowody, co pozwoli jej na ponad dwukrotnie wyższy transfer względem USB 3.0 oraz umożliwi przesyłanie wielu rodzajów danych wykorzystujących rożne protokoły naraz!?

Standard USB 3.0 jeszcze nie zdążył się zadomowić w naszych komputerach, a już Intel zapowiada na przyszły rok technologię, która przewyższa ją pod każdym względem.  Co ciekawe, Light Peak, bo tak Intel ochrzcił swoją nową technologię, nie będzie korzystał ze standardowych, miedzianych przewodów, a światłowodów – dzięki temu możliwe będą do osiągnięcia transfery rzędu 10Gbps na początku, aż do ponad 100Gbps w przyszłości. Według firmy Intel, optyczne łącze Light Peak trafi do partnerów handlowych pod koniec tego roku, by pierwsze rozwiązania korzystające z tej technologii trafiły na rynek już w przyszłym roku.

 

Light Peak będzie nie tylko dwukrotnie szybsze od USB 3.0, ale w przeciwieństwie do rywala będzie zdolne do przesyłania kilku niezależnych transmisji danych w różnych protokołach jednocześnie! Jednym kablem będziemy mogli na przykład wysyłać dane na przenośny dysk twardy, zgrywać wideo z kamery cyfrowej czy słychać muzyki z wieży HiFi.

 

Intel twierdzi, że Light Peak będzie rozwiązaniem uzupełniającym obecną ofertę rynkową komputerów PC, ale pragnie także, by docelowo zastąpiła standard USB.  Nie wiadomo na razie czy to się uda, gdyż połączenia światłowodowe są dużo droższe niż tradycyjne miedziane kable, w dodatku ich naprawa jest nieopłacalna – taniej wychodzi po prostu wymienić przewód.

 

Czy plany Intela się powiodą? Będziemy o tym informować na bieżąco.


Źródło: TechConnect

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.