Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Google nie zapomniało o nas: od teraz w Polsce, a także 14 nowych krajach, płatne aplikacje w Android Market stoją dla nas otworem. Oznacza to także, iż rodzimi programiści mogą rozpocząć sprzedaż swoich aplikacji w tym wyjątkowym globalnym sklepie.

Już pod koniec ubiegłego tygodnia słychać było plotki o możliwości pojawienia się płatnych aplikacji dla Androida  w kilku nowych krajach, rozszerzając tym samym obecną listę 14 państw objętych tą usługą. Google niestety nie ujawniło wtedy większej ilości szczegółów – stwierdziło jedynie, że usługa „pojawi się w przeciągu kilku kolejnych tygodni”.

 

Na szczęście termin ten okazał się przesadzony – firma analityczna Distimo już zidentyfikowała 13 krajów, do których na pewno trafi ta usługa. Potwierdzone przypadki pojawienia się w Markecie płatnych aplikacji wystąpiły w: Argentynie, Belgii, Brazylii, Finlandii, Hong Kongu, Izraelu, Meksyku, Polsce, Rumunii, Rosji, Słowacji, Singapurze oraz RPA. Być może na liście pojawią się także Węgry i Szwecja, w których też podobno zaczynają pojawiać się płatne aplikacje dla smartfonów z systemem Google Android.

 

Potwierdzenie wszystkich przypadków oznaczać będzie przynajmniej podwojenie liczby państw, w których płatne aplikacje Google’a będą dostępne.  Sama możliwość kupna  aplikacji nie jest tutaj najważniejsza – dzięki rozszerzeniu liczby państw od teraz deweloperzy – obecnie zmuszeni do oferowania swoich produktów bezpłatnie w krajach nie objętych usługą – będą mogli zacząć sprzedawać swoje aplikacje. Szerszy rynek oznacza większe zyski, ale także większą konkurencję a co za tym idzie – podnoszenie jakości produktów. Zyskają na tym zarówno developerzy jak i klienci.

 

Niestety, pociągnie to za sobą migrację sporej liczby darmowych aplikacji w kierunku płatnych wersji.  Jeśli poprawi to ich jakość, a my dostaniemy w nasze ręce dobre, dopracowane produkty – czemu nie?

 

Źródło: TechCrunch

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.