Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Szybciej, prościej, bezpieczniej – tymi trzema słowami można określić kierunek zmian w najnowszej odsłonie jednej z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie. Pytanie brzmi: czy będzie szybszy od Opery? Odpowiedź poznamy jesienią.

Mike Beltzner, szef grupy zajmującej się tworzeniem przeglądarki Firefox w Mozilla Foundation, przedstawił najważniejsze elementy, nad którymi skupiają się programiści, w trakcie przygotowywania najnowszej, czwartej już odsłony przeglądarki internetowej Firefox.

 

Firefox podąży drogą Opery i w jego czwartej generacji ma być jeszcze szybszy i wydajniejszy. Interfejs programy ma zostać przeprojektowany w celu ułatwienia nawigacji.  Kolejną nowością będzie pełna obsługa HTML5 oraz akceleracji poprzez interfejs Direct2D. Firefox 4 ukaże się także w natywnej 64-bitowej edycji.

 

Z innych nowości warto wymienić:

  • Poprawiona stabilność oraz poziom zabezpieczeń,
  • Obsługa ekranów dotykowych typu Multi-Touch,
  • Szybszy start programu,
  • Tworzenie kopii zapasowych oraz udostępnianie danych poprzez Firefox Sync,
  • Możliwość instalacji wtyczek i widżetów bez konieczności restartowania programu,
  • Nowy menedżer profili.

Mozilla Foundation planuje udostępnienie finalnej wersji przeglądarki Firefox 4 jesienią bieżącego roku, choć już teraz należy przyjąć, że niektóre z planowanych zmian i nowości mogą nie pojawić się w pierwszej, oficjalnej kompilacji czwartego wydania. Jednak z biegiem czasu w kolejnych kompilacjach brakujące elementy powinny zostać dodane.

 

Pierwsza wersja beta powinna pojawić się w okolicach czerwca, choć nie jest to na razie pewne.

 

Źródło: Mozilla Foundation

Komentarze wyłączone.