Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Nvidia ujawniła szczegóły na temat nowej technologii umożliwiającej znacznie efektywniejsze zarządzanie energią w silnych notebookach. Możliwy jest nawet dwukrotnie dłuższy czas pracy na baterii!?

Firma Nvidia zaprezentowała szerokiej publiczności technologię Optimus, która ma za zadanie przełączać karty graficzne (zintegrowaną oraz dedykowaną) tak, by zapewnić jak najmniejsze zużycie prądu przy zachowaniu wymaganej wydajności. Nvidia Optimus wybiera najodpowiedniejszą w danej chwili kartę graficzną na podstawie wymagań uruchomionej przez nas aplikacji, dzięki czemu praktycznie nie odczuwamy żadnego spowolnienia komputera, jednocześnie wydłużając czas pracy na baterii.

 

Można to porównać do modnych obecnie samochodów hybrydowych, które w zależności od obciążenia automatycznie przełączają się między silnikiem elektrycznym a spalinowym. Zasada i cel pozostają takie same.

 

Dzięki tej technologii możliwe jest nawet dwukrotne wydłużenie czasu pracy na baterii względem podobnie skonfigurowanych, choć nieposiadających zintegrowanych GPU, maszyn. Podczas grania w gry komputerowe, oglądania wideo w wysokiej rozdzielczości lub pracy w programach wspierających obliczenia GPU uruchomiona zostaje mocna, dedykowana karta graficzna. Jednak jeśli powrócimy do przeglądania Internetu, słuchania muzyki czy sprawdzania poczty, prawie natychmiast karta graficzna zostanie zmieniona na zintegrowaną, zmniejszając pobór prądu.

 

„Siła tej technologii leży w jej prostocie” powiedział Dr Jon Peddie, prezydent firmy Jon Peddie Research, cenionej dzięki dogłębnym analizom rynku i pionierstwie w branży kart graficznych. „Każdy teraz może surfować po Internecie i cieszyć się długim działaniem na baterii, a kiedy potrzebna będzie większa moc w aplikacjach takich jak np. Adobe Flash 10.1, Optimus automatycznie uruchomi mocniejszą kartę graficzną.”

 

Nowych notebooków wyposażonych w tą technologię możemy spodziewać się już wkrótce – Asus zapowiedział premiery pięciu maszyn zgodnych z Nvidia Optimus: UL50Vf, N61Jv, N71Jv, N82Jv, oraz U30Jc.

 

Źródło: PCLaunches

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.