Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Nvidia ma jeszcze kilka asów w rękawie. Zbliżająca się wielkimi krokami premiera Radeonów HD 6900 nie zbiła z tropu producenta z Santa Clara, który już na grudzień przygotował premierę ich konkurenta, karty GeForce GTX 580.

Według najświeższych wieści Nvidia pracuje nad nowym GPU, którego głównym rywalem będzie nadchodzący wielkimi krokami Radeon HD 6970. Będą to 40nm układy GF 110, które będą znacznie usprawnione względem obecnej generacji GF100.  Najnowsze GTXy Nvidii pojawią się na rynku już w grudniu.

 

Układ GF110 nadal będzie miał 512 rdzeni CUDA, jednak ilość jednostek teksturujących zostanie zwiększona dwukrotnie – teraz będzie ich aż 128. Ta niewielka z pozoru zmiana powinna dać solidny przyrost prędkości. GTX 580 będzie wyposażony ponadto w 2GB pamięci GDDR5 komunikującej się z GPU za pomocą 512-bitowego interfejsu pamięci. karta posiadać będzie raczej standardowy już zestaw wyjść – będą dwa wyjścia DVI oraz jedno HDMI. 

 

Nie wiemy jeszcze jak ukształtuje się TDP oraz cena tych kart. Prawdopodobnie karty Nvidii będą jeszcze droższe niż obecne GTXy 480 i Radeony HD 6970, jednak po pewnym czasie ceny powinny się ustabilizować na znośnym (dla majętnych) poziomie. TDP nowej karty dzięki delikatnym usprawnieniom architektury ma być niższe niż obecnej topowej karty giganta z Santa Clara, jednak układ nadal będzie potrzebował do zasilania gniazd PCI-Express 6-pin oraz 8-pin.

 

Dla entuzjastów i tak nie będzie to problem – konkurencyjny Radeon też będzie miał maksymalny pobór prądu oscylujący w granicach 300W. Miejmy nadzieję, że GeForce GTX 580 będzie dużo lepszą i bardziej dopracowaną kartą niż GTX 480, dzięki czemu będzie mógł godnie konkurować z najnowszymi Radeonami z serii HD 6000.

 

Źródło: Fudzilla

Komentarze wyłączone.