Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Firma Google znana jest przede wszystkim ze swojej wyszukiwarki, która jak wiemy jest darmowa w użytkowaniu.Do jakiegoś czasu to wystarczyło. Wszystko się jednak zmienia. Google coraz więcej oferuje za darmo czym podkopuje inne firmy specjalizujące się w danym typie aplikacji. Wraz z pojawieniem się nowej mobilnej platformy Android, pojawiła się też pierwsza a w dodatku największa aplikacja do nawigacji, Google Maps. W Stanach Zjednoczonych, gdzie plany taryfowe do telefonów są adekwatne do zarobków, fakt ciągłego bycia online w momencie nawigacji nie stanowi problemu. W naszej części świata niestety tak jeszcze nie jest.

Pomimo tego faktu, największy producent telefonów na świecie, firma Nokia postanowiła nie ryzykować dalszej straty dominacji na rynku i ogłosiła, że i ona udostępni swój do tej pory płatny produkt za darmo. Nokia Maps, ma tą przewagę nad Google Maps, że do nawigacji nie potrzebny jest dostęp do internetu. Może się on co prawda przydać do pobierania najbardziej aktualnych wiadomości o stanie dróg, lecz nie jest to wymóg.

Oczywiście jak w każdej ofercie tak i w tej jest pewien haczyk. Darmowa wersja dostępna jest tylko na 10 najnowszych telefonów takich jak: E72, E55, E52, N97mini, X6, 6730, 6710, obie wersje 5800 oraz 5230. Posunięcie to wydaje się sprytnym zabiegiem. Nokia chce przez to powiedzieć. Dajemy za darmo ale nadal kupujcie nasze telefony.

O ile walka gigantów z branży telekomunikacyjnej będzie trwać o tyle już pozycja takich firm jak Tom Tom, Garmin czy też Automapa wydaje się zagrożona. Po co bowiem mamy kupować drogie dedykowane urządzenia, skoro możemy używać kompaktowych darmowych telefonów, które posiadają większą funkcjonalność za darmo?

Adres do darmowej wersji Nokia Maps dostępy jest pod tym adresem

Autor wpisu: pw
Tagi:

Komentarze wyłączone.