Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Zieloni będą tworzyć swoje procesory x86?

Federalna Komisja do spraw Handlu składając pozew przeciwko Intelowi sprawiła, że szef Nvidii powoli zaczął ostrzyć sobie pazurki na swój kawałek rynku procesorów o architekturze x86.

Szczegółowa analiza pozwu złożonego przez FTC, a w szczególności punktów 17 i 18, dają firmom chcącym wkroczyć na rynek x86 powody do zadowolenia. Jeśli Intel przegra proces, to Nvidia będzie w stanie wyprodukować najważniejsze podzespoły komputera ze swoim logo (przypomnijmy, że Nvidia oprócz kart graficznych produkuje także chipsety płyt głównych i sygnuje pamięci RAM).

A całe to zamieszanie rozpoczęło się od informacji o tym, że NVIDIA po cichu przejmuje pracowników (około 70 specjalistów, o, jak określają źródła, „raczej niszowych umiejętnościach”) firmy Transmeta, która od paru lat funkcjonuje w procesorowej niszy. Można sądzić, iż Nvidia pozyskuje sobie brakujących specjalistów do zaprojektowania własnego procesora, albowiem doświadczenia w tworzeniu skomplikowanych układów scalonych o dużej skali integracji jej nie brakuje.

Można by zapytać, dlaczego Nvidia już dawno nie wprowadziła na rynek swoich procesorów x86? Odpowiedź jest prosta: nie mają licencji. Intel, jako potentat na rynku, dość niechętnie jej udziela innym firmom. Nawet jeśli uda się ją pozyskać, to przepisy licencyjne w niej zawarte są bardzo rygorystyczne.

FTC domaga się od Intela rezygnacji z ograniczania licencjobiorcom praw do dysponowania ich własnością. Podobno do tej pory Intel nalegał na niezmienianie właściciela licencji, nawet wtedy, gdy produkcja procesorów odbywałaby się u podmiotu trzeciego. Oznaczałoby to niemożność sprzedaży licencji, a jedyną możliwą opcją wkroczenia na rynek procesorów przez inną firmę byłaby współpraca lub przejęcie firmy obecnie dysponującej licencją.

Tą ostatnią możliwość w razie przegrania procesu przez Intela pragnie wykorzystać Nvidia. Od dłuższego czasu krążą plotki o chęci związania się jej z firmą VIA, która notabene w taki sam sposób przejęła prawa do x86 od wykupionej przez nią firmy Cyrix. Oprócz tego otrzymaliby potężne doświadczenie w produkcji CPU. Nie wiadomo natomiast czy Nvidia chciałaby przejąć same prawa do x86 czy wykupić całą firmę (co przy gigantycznym budżecie Nvidii nie byłoby trudne). Byłoby to korzystne rozwiązanie dla obu firm, jako że obecnie, co tu ukrywać, VIA na rynku praktycznie nie istnieje. Połączenie sił tych dwóch firm mogłoby poważnie zatrząść posadami rynku procesorów, kart graficznych i płyt głównych, co byłoby korzystne także dla nas – wszak większa konkurencja to niższe ceny. Pozostaje nam czekać na ostateczne rozwiązanie sprawy.

Źródła: Fudzilla, Expreview, własne

Autor wpisu: pw
Tagi: , ,

Komentarze wyłączone.