Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Według firmy PowerVR, jednego z głównych dostawców układów graficznych dla telefonów komórkowych, już za trzy lata smartfony będą dysponować mocą obliczeniową porównywalną z obecnymi konsolami do gier, przy zachowaniu obecnych wymagań energetycznych.

Firma PowerVR, produkująca procesory graficzne dla telefonów komórkowych czy komputerów VIA, uważa, że w okresie najbliższych trzech lat smartfony będą dysponowały układami graficznymi o parametrach porównywalnych z obecnymi konsolami do gier – za przykład dając wszystkim znaną Sony PlayStation 3.

 

Stanowisko PowerVR nie wydaje się zbiegiem okoliczności, zważywszy na fakt, że tworzenie nowego układu zwykle trwa właśnie trzy lata. Oznaczałoby to, że firma ta jest w trakcie projektowania takiego układu, a właściciel PowerVR, firma Imagination Technologies, która sprzedaje licencje odbiorcom końcowym (np. Apple, HTC), prawdopodobnie ma na taki chip zamówienie.

 

Wydawać by się mogło, iż tak wielka moc w smartfonach nie jest potrzebna – największe ekrany mają przecież rozdzielczość 800×480 pikseli. Nic bardziej mylnego – według prognoz w 2013 roku smartfony doczekają się nie tylko ekranów o rozdzielczości HD (czyli przynajmniej 1280×720 pikseli), lecz także wyjść HDMI.  Dzięki temu nasze telefony staną się  przenośnymi konsolami do gier.

 

Jednak zanim to nastąpi, PowerVR zamierza nadal pracować nad tym, co do niedawna dopiero raczkowało w komputerach stacjonarnych – GPU z obsługą interfejsu OpenCL. Dzięki temu procesor graficzny będzie mógł zajmować się nie tylko grafiką trójwymiarową, ale także akceleracją innych, zwykłych aplikacji. Oprócz tego poprawiona zostanie akceleracja technologii Flash, która już teraz osiąga trzy razy lepsze wyniki względem odtwarzania przez sam procesor CPU.

 

W ciągu trzech lat zakończone mają być prace nad czterordzeniowym procesorem grafiki, którego wydajność ma być podobna do tego zastosowanego w konsoli PlayStation 3. Firma utrzymuje, że aktualnie opracowywane procesory grafiki pomimo zwiększonej mocy powinny pobierać tyle samo energii co obecne na rynku układy.

 

Źródło: Gizmodo

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.