Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Doczekaliśmy się prawdziwego wysypu systemów operacyjnych dla smartfonów: Windows Mobile, Symbian, Android, Bada, a teraz do tej grupy dołącza MeeGo w wersji 1.0. Tak jak i niektórzy przeciwnicy posiada wersję przygotowaną specjalnie z myślą o netbookach. Który z nich zwycięży w walce o klienta??

System operacyjny MeeGo właśnie osiągnął kamień milowy swego rozwoju wraz z pojawieniem się pierwszej w pełni stabilnej wersji oznaczonej  numerem 1.0, i to od razu w dwóch wersjach. Nie będą różnić się tak, jak w przypadku konkurencyjnych systemów operacyjnych tylko liczbą oferowanych funkcji, a przede wszystkim przeznaczeniem.

 

MeeGo w wersji dla netbooków posiadać będzie interfejs bogaty w wodotryski graficzne i liczne skróty, umożliwiające szybki dostęp do np. kalendarza, terminarza czy popularnego Facebooka. Domyślną przeglądarką internetową będzie Google Chrome. Dzięki natywnej obsłudze 16 języków oraz optymalizacji pod kątem niskiego zużycia energii MeeGo Netbook może być ciekawą alternatywą dla Windowsa 7 czy Ubuntu Netbook Edition.

 

Przeznaczony na razie na Nokię N900 MeeGo Handset nie jest tak piękny jak netbookowa odmiana tego systemu, ale nadal stanowi bardzo ciekawą propozycję na rynku, a programistom zapewni możliwość tworzenia aplikacji działających także na netbookowej wersji MeeGo. 


meego10netbook01 MeeGo 1.0 już dostępny dla netbooków oraz Nokii N900

 

Uaktualniony o obsługę ekranów dotykowych MeeGo SDK powinien pojawić się już w czerwcu, podczas gdy na jesień planowana już jest premiera aktualizacji MeeGo do wersji 1.1. Do tego czasu możemy przetestować wersję 1.0, którą możemy pobrać ze strony producenta.

 

Źródło: MeeGo

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.