Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Fundacja One Laptop Per Child podpisała porozumienie z firmą Marvell, którego celem jest wyprodukowanie tabletu XO-3 kosztującego mniej niż 100 dolarów. Urządzenie ma zostać zaprezentowane podczas targów Consumer Electronic Show w styczniu 2011 roku.
Urządzenie będzie oparte na tablecie Moby Marvella.

Mimo, iż będzie ono nosiło nazwę XO-3 nie oznacza to, że OLPC o dwa lata przyspieszyło prace nad kolejną generacją swoich tanich laptopów. Tablet nie spełni bowiem niektórych założeń. Już teraz wiadomo, że nie będzie składał się tylko i wyłącznie z tworzyw sztucznych, nie będzie wodoodporny ani nie będzie o połowę cieńszy od iPhone’a. Ponadto w urządzeniu zostanie wykorzystany jedno- a nie ośmiogigahercowy procesor. Prawdopodobnie użytkownicy XO-3 nie skorzystają również z energooszczędnego wyświetlacza dotykowego firmy Pixel Qi.

Urządzenie budowane wspólnie z Marvellem będzie reprezentowało krok pośredni. Jego pojawienie się nie oznacza, że OLPC rezygnuje z planów pokazania tabletu, który zaplanowano na rok 2012.

Krytycy OLPC mają jednak podstawy, by nie wierzyć w zapewnienia OLPC. Firma nigdy nie dotrzymała bowiem np. obietnicy wyprodukowania laptopa tańszego niż 100 USD. Jej pierwszy XO jest obecnie sprzedawany w cenie 172 dolarów i znalazł około 2 milionów nabywców – znacznie mniej niż planowano. Z XO-2 zrezygnowano, gdy okazało się, że będzie on zbyt drogi.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.