Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

U naszych zachodnich sąsiadów padł właśnie precedensowy wyrok w sprawie zabezpieczeń sieci bezprzewodowych. Od teraz nałożony został na Niemców obowiązek jej zabezpieczania, pod groźbą kary grzywny lub pozbawienia wolności.

Jak donosi serwis Ubergizmo, niemiecki, federalny sąd kryminalny wydał orzeczenie, z którego wynika, iż na obszarze tego kraju zostanie wprowadzony obowiązek dobrego zabezpieczenia własnej sieci bezprzewodowej WiFi. Obowiązek dotyczy tylko tych sieci, poprzez które następuje połączenie z internetem.

 

Orzeczenie sądu jest wynikiem procesu, w którym pewien niemiecki muzyk oskarżył właściciela niezabezpieczonej sieci bezprzewodowej o to, że była ona wykorzystywana przez osoby trzecie do ściągania nielegalnych kopii plików muzycznych.

 

Właściciele prywatnych sieci bezprzewodowych są zobowiązani do zabezpieczania swojej sieci WiFi, by zapobiec nielegalnemu pobieraniu plików (jak np. filmy czy muzyka) przez osoby postronne.

 

Zgodnie z wyrokiem sądu, jeżeli ktokolwiek zdoła podłączyć się do cudzej sieci bezprzewodowej (co nie jest wcale takie trudne), i wykorzysta ją do pobrania nielegalnych plików, to właściciel sieci za to będzie musiał zapłacić karę grzywny.

 

W takim wypadku osoba, do której należy feralna sieć bezprzewodowa, poprzez którą pobrano nielegalnie dane, zapłaci 100 euro kary. Sąd karać będzie jedynie za całkowicie niezabezpieczoną lub słabo zabezpieczoną sieć.

 

Jednak to nie wszystko – w indywidualnych przypadkach, właściciel sieci może zostać postawiony przed sądem za nielegalnie pobrane pliki, jeśli zdawał sobie sprawę, iż jego sieć była wykorzystywana do tego celu. Wtedy grozi mu nawet kara pozbawienia wolności.

 

Należy sobie jednak zdać sprawę z tego że nie ma czegoś takiego jak doskonale zabezpieczona sieć – większość haseł da się obecnie złamać w kilka minut czy godzin, dlatego bardzo trudno zinterpretować pojęcie „dobrze zabezpieczonej sieci”.

 

Źródło: Ubergizmo

Komentarze wyłączone.